avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1929 soluții astăzi
Forum Activitate danidnc

Activitate danidnc

Buna seara,
Lucrez intr-o banca la analiza credite PF care datorita activitatii mai reduse etc in iunie 2015 mi s-a propus un acord prin care pana la sfarsitul anului sa imi desfasor activitatea in alt departament(procesare ordine de plata), salariul ramanand neschimbat, acord pe care l-am semnat
Acum banca trece prin modificari, se doreste concedierea de personal, ITM a fost notificat la sfarsitul lunii iulie pentru concediere colectiva pana in februarie 2016, nu stiu daca in acea notificare sunt obligati sa treaca si departamentele de unde se doreste restructurarea
Acum ca au prins momentul, mi s-a trantit sub nas sa semnez un act aditional prin care de la 01.09.2015 sa fiu mutat definitiv la procesare ordine de plata
Avand in vedere faptul ca nu doresc sa lucrez definitiv in acest departament si a comunicarii deciziei mele, au inceput cu amenintari ca postul meu de la credite va fi restructurat si voi fi concediat.
In Departamentul de la Credite sunt incadrati atat colegi care se ocupa de credite persoane fizice cat si juridice.Cu data de 01.09.2015 a mai fost transferata din alt departament o colega care se ocupa de credite PJ, prin urmare numarul angajatilor a crescut in conditiile in care activitatea este redusa atat la PF cat si PJ
Nelamuririle mele sunt urmatoarele:
1)pot fi incadrat in concedierea colectiva anuntata deja ITM-ului si astfel sa imi restructureze postul de la credite?, sau este nevoie de o noua comunicare adresata ITM-ului?
2)daca mi se restructureaza postul de la credite, nu sunt obligati sa-mi ofere postul liber de la ordine de plata?( unde sunt detasat deja pana la finalul anului)
3) in instanta am sansa sa castig procesul, avand in vedere ca s-a mai adus 1 om in departament chiar daca este la credite PJ( eu fiind incadrat la PF), avand in vedere activitatea redusa pe ambele ramuri? pot dovedi faptul ca este o concediere abuziva si prin prisma faptului ca am refuzat acest act aditional pe care mi se solicita sa-l semnez in prezent?
Ce sfaturi imi dati pentru viitor, avand in vedere ca sunt deja supus unor presiuni din partea angajatorului
Multumesc anticipat