avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate CristoR

Activitate CristoR

Va multumesc pentru raspunsul promt si imi cer scuze pentru confuzia termenilor. Beneficiaza deja de o indeminizatie de handicap si avand in vedere ca are 52 de ani doreste sa se pensioneze anticipat din cauza bolii insa nu stim daca se incadreaza.

O zi frumoasa.
Buna ziua,

Am achizitionat un autoturism in leasing, iar compania de leasing a achitat taxa de poluare in anul 2009. Bineinteles ca eu la randul meu am achitat aceasta suma fata de compania de leasing. Mentionez ca autoturismul l-am achizitionat pe persoana juridica si l-am instrainat in anul 2015. Mai pot recupera taxa de poluare? Daca, da ce documente imi trebuies si unde pot fi depuse.

Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Mama mea sufera de poliartrita reumatoida si are pensie de handicap incadrata la gr.II accentuat. Mentionez ca este nascuta in data de 13.06.1963 (52 ani) si are o vechime de aproximativ 30 de ani in campul muncii. Astfel, se poate pensiona anticipat pe caz de boala? Daca raspunsul este "da", care este procedura pe care trebuie sa o urmeze?

Va multumesc. Iar in cazul in care sunt necesare si alte detalii pentru a-mi raspunde va rog sa imi spuneti.