avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2014 soluții astăzi
Forum Activitate Ana-Maria1498

Activitate Ana-Maria1498

Răspuns la discuția Plec de acasa la 17 ani
In situatia mea nu este vorba de bunurile materiale ci doar de faptul ca eu nu mai suport situatia de acasa si nu am unde sa ma duc in alta parte decat la prietenul meu, daca va vine sa credeti nici bunica nu ma primeste.

Situatia scolara este intr-adevar neincheiata, eu inca ma duc la liceu, am trecut clasa a 11-a si doresc sa imi inchei ciclul acesta si sa continui bineinteles la facultate, asta pot face si de la el, mai ales ca ma ajuta mai multa de cat ma ajuta parintii.

Parintii nu raman parinti in momentul in care atunci cand au un copil se gandesc daca sa il avorteze sau sa il pastreze, sunt destul de matura sa imi dau seama ce limbaj folosesc si cui il adresez.

Parintii nu sunt parinti in momentul in care vad ca plangi si esti ranit si incep sa rada de tine pe la spate.

Parintii nu sunt parinti atunci cand te lasa de foame si ii da bani doar fratelui mai mic ca na, el e facut cu tatal vitreg si este mai important.

Atunci cand cineva o sa se puna in locul meu si o sa isi dea seama despre ce e vorba cu adevarat, adica, ca eu nu sunt nici macar noroiul de pe niste pantofi, poate atunci mi-ar da si mie un raspuns mai concret referitor la modul in care pot sa plec de acasa.

Limbajul mi-a fost scuzat asa cum am si mentionat in paranteza
scuzati-mi limbajul


O seara buna si multumesc de raspuns!
Buna seara,

Asa cum ati mai citit discutii in acest forum despre plecarea minorului de acasa, incep asadar si povestea mea.

Am 17 ani jumatate, in luna Aprilie ,anul viitor imi fac majoratul =D> , sunt impreuna cu un baiat care este in varsta de 24 de ani, are firma cu afacere prospera in domeniul IT , este independent si cu capul pe umeri, bineinteles.

Sunt impreuna cu el de 1 an si 3 luni si ne-a mers foarte bine. Cu el mi-am inceput si viata sexuala, mama mea stie, a fost de acord cu noi fara nici un fel de alte contradictii sau alte discutii pentru ca si-a dat seama ca este un baiat foarte ok.

De-alungul timpului respectiv in vacanta de vara, eu stand in Otopeni , iar el in Bucuresti eram nevoita sa plec dimineata si sa vin seara pentru a nu prinde aglomeratie( mai ales pe caldurile acelea era ingrozitor un drum de o ora jumate).

Evident , mai aveam zile cand stateam acasa ori pentru meditatii ori pentru a face curatenie in casa. Am tata vitreg, mai comunist de fel, evident ca nu a fost de acord cu prietenul meu. Mentionez ca nici nu stie ce varsta am, deducand asta dintr-o discutie intre el si mama mea. De ceva timp, trecand si din vacanta de vara, tata a inceput sa ii bage in cap anumite lucruri mamei, iar ea, ca o catea( scuzati-mi limbajul) i-a facut pe plac.

Acum am ajuns sa ma cert cu amandoi in fiecare zi, tata ameninta ca se duce peste el si il omoara, ca ma da afara din casa, ca nu imi mai deschide usa si multe alte lucruri deranjante. Avand in vedere faptul ca el nu imi este in totalitate tata, isi permite sa dea in mine, asta intamplandu-se chiar azi, cand m-am intors de la festivitatea de deschidere a noului an scolar, la ora 17:30. A zis ca e o ora tarzie si ca umblu teleleu cu acel \"limbric\".

Luand in considerare faptul ca ii ofera fratelui meu( 10 ani) prea multa atentie, eu trebuie sa strang dupa ei si sa fac curat, ma ameninta cu tot felul de lucruri, cum am spus si mai sus si in plus de toate astea, mi-a interzis sa ma mai vad si cu acest baiat.

Mentionez, a doua oara ca acest baiat, de cand sunt impreuna cu el, mi-a dat bani sa imi iau mancare, sa imi platesc abonamente, telefonul, sa imi mai iau ceva ce imi place, m-a imbracat din cap pana in picioare, m-a invatat sa fac Web Design, integrandu-ma oarecum in firma lui( mai mult nu pot pentru ca am doar 17 ani jumate), m-a platit pentru anumite proiecte pe care le-am preluat eu ca sa il mai scap de putina treaba, timp in care parintii mei nu au contribuit decat cu tipete ca de ce primesc toate astea de la el.

Pe scurt, eu nu mai rezist in casa parintilor mei si vreau sa ma mut la prietenul meu( oricum ma mut la 18 ani), dar pana atunci s-ar putea sa ajung schelete, asadar intrebarea mea este, cum este mai simplu sa plec de acasa evitand plangeri la politie impotriva prietenului meu si alte complicatii ce pot aparea in urma hotararii mele, luand in calcul si faptul ca eu sunt de acord cu tot, ca sunt conditii extrem de bune daca stau la el si toate cele ?

Vreau detalii si raspunsuri cat mai repede cu putinta!

Multumesc mult si astept raspunsul vostru! :sorry: