avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Activitate julian_b

Activitate julian_b

Eu sunt cetatean roman cu permis de sedere in Rep Moldova in scopul muncii. Sotia mea este cetatean al Rep Moldova si in prezent aceasta este insarcinata, ne dorim ca copilul sa fie nascut in Romania.
Intrebarea suna cam asa: pot sa merg cu copilul in Rep Moldova fara a avea probleme de depasire a termenului de sedere in aceasta tara? sau trebuie sa ii fac permis de sedere?
intr-adevar, insa nu trebuie si acordul tatalui biologic pentru ca copilul sa obtina cetatenie romana? La momentul depunerii actelor de catre mama, i-sa cerut si acordul tatalui pentru inaintarea actelor...lucru care acesta nu va fi deacord niciodata.
Buna ziua
sotia mea(cetatean moldovean) a fost casatorita din care a rezultat un copil, in urma divortului, instanta a hotarat ca copilul ramane in tutela mamei urmand ca fostul sot(tot cetatean moldovean) sa plateasca o pensie alimentara in cuantum de 25% din salariul acestuia. Aceasta hotarare a devenit definitiva si irevocabila dupa 30 de zile de la data stabilirii sentintei.In prezent sotia a depus actele pentru cetatenie romana in baza actelor bunicilor ei care au fost romani. Mentionez faptul ca fostul sot al actualei mele sotii si tatal biologic al copilului incearca de fiecare data sa ne puna piedici pentru a putea oferii copilului un trai, o educatie, o familie, un viitor, etc..., mai bun acestuia. Deasemeni am incercat prin instanta sa obtinem dreptul de a scoate copilul din Republica Moldova in vederea oferiri celor enumerate mai sus, insa judecatorul de la instanta cu pricina ne-a spus in particular ca daca acesta ar fi fost in aceeasi situatie, nu ar fi de-acord niciodata ca copilul sa plece in alta tara deoarece si in Moldova sunt institutii de invatamant. Este clar ca nu aveam sa castigam procesul in baza niciunei dovezi, deaceea nu am mers mai departe .Am vrea sa stim daca sotia dupa ce va obtine cetatenia romana vom putea face acte si pentru copil, adica cetatenie romana, o vom putea integra in sistemul de invatamant romanesc? Din cate am inteles de la asistenta sociala ca parintii,chiar si divortati, nu trebuie sa puna piedici pentru binele copilului. Am incercat sa explicam si tatal copilui ca ii putem oferii mult mai multe in Romania decat aici in Republica Moldova, insa acesta refuza categoric ca copilul sa plece in Romania. Deasemeni de fiecare data cand am fost in Romania a trebuit sa ne rugam "in genunchi" de acesta pentru a ne da acordul sa trecem granita. Acum vamesii ne-au informat ca atata timp cat avem decizia judecatorului definitiva si irevocabila asupra tutelei copilului si respectam graficul de vizitare al copilului, nu ne mai trebuie acordul acestuia(posibil sa fie adevarat?) noi defiecare data cand am trecut granita nu ne-a intrebat nimeni nimic daca avem sau nu declaratie de la tatal copilului. Ce putem face ca sa ne mutam in Romania cu copilul. Mentionez ca eu sunt cetatean roman, angajat in Romania dar cu detasat cu lucrul in Republica Moldova, detin propietate imobiliara si pot dovedi in instanta ca imi pot intretine familia, tot odata putem dovedi ca acesta se razbuna pe noi prin intermediul copilului. Pana in prezent are 6 reclamatii la politie din partea noastra pentru amenintari, hartuiri si altele, mai avem si inregistrari telefonice unde ne aduc injurii, amenintari si un are un vocabular neadecvat adresat catre copil. Nu am dori sa il decadem din drepturile parintesti insa daca alta solutie nu va fi ... vom incerca si acest lucru.Ce ne puteti sfatui?