Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Sot cetatean roman, sotia cetatean moldovean aceasta ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Sot cetatean roman, sotia cetatean moldovean aceasta fiind si insarcinata

Eu sunt cetatean roman cu permis de sedere in Rep Moldova in scopul muncii. Sotia mea este cetatean al Rep Moldova si in prezent aceasta este insarcinata, ne dorim ca copilul sa fie nascut in Romania.
Intrebarea suna cam asa: pot sa merg cu copilul in Rep Moldova fara a avea probleme de depasire a termenului de sedere in aceasta tara? sau trebuie sa ii fac permis de sedere?
Nu ne pricepem la legislatia moldoveana :)
Sa intrebe sotia la autoritatile moldovene daca poate transcrie nasterea in Moldova. Poate ca avand dubla cetatenie, copilul nu va trebui sa aiba permis de sedere.