avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 976 soluții astăzi
Forum Activitate cristi_mre

Activitate cristi_mre

Buna. Am primit, prin donatie, o casa la tara. Era casa bunicilor. In urma succesiunii succesive, mama, unchiul si matusa, mi-au donat cotele lor din mostenire. Asta a fost in iulie 2013. Totul a fost bine pana cand, din neant, a aparut un verisor inexistent pt mine pana la acel moment, care imi cere parte din casa bunicilor. Acesta are calitatea de fiu al surorii vitrege al mamei mele. Da. Bunicul meu a mai fost casatorit, legal, innainte de a fi casatorit cu bunica mea. Din prima casatorie a avut o fiica. Intre timp,mama si matusa mea au decedat, singurul om pe care sa il intreb daca acest verisor spune adevarul, fiind unchiul meu. Acesta imi spune ca este adevarat ca avea o sora vitrega, care a decedat aprx dupa 1989. Deci. Bunicul a decedat in 1966, bunica in 1995. Succesiunea am facut-o dupa bunica mea, succesiunea dupa bunicul meu nu stiu sa fi fost facuta. In acea succesiune, dupa bunic, trebuia sa gasesc si numele matusii vitrege. In succesiunea dupa bunica se gasesc doar 3 mostenitori. Singurul act gasit cu numele matusii vitrege este un extras de carte funciara din mai 1991, in care, bunicul meu, in anul 1941, o improprietareste pe matusa vitrega cu pamant, paduri, pasuni. Pe extras scrie ca numita xxxxx mosteneste n suprafete., Copilul fiind minor.
Acesta este singurul act pe care l-am gasit la unchiul meu acasa. Unchiul meu a spus ca acea sora vitrega a primit acel pamant ca o cota parte din imobil.
Problema este ca acest verisor imi pretinde sa ii achit o suma de 5 ori valoarea imobilului (casa fiind la tara, de 5xvaloarea echivaleaza cu o casa la oras), altfel ma cheama la tribunal, imi anuleaza donatia, imi cere despagubiri morale etc.
Care sunt pasii de urmat. Multumesc
LE.
Daca nu a facut nimic, timp de 1 an, de la data succesiunii, nu isi pierde calitatea de mostenitor?