avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Activitate dlpopescu

Activitate dlpopescu

Răspuns la discuția Demisie sugerata de angajator
@freeelis: Multumesc pentru raspuns!

Am fost din nou la resurse umane pentru a vedea daca au acceptat solutia mea si mi s-a spus sa ma gandesc bine daca vreau sa ajungem in instanta si sa imi fie ceruta despagubirea daunei cauzate de eroare. Intr-adevar, cand eroarea a fost apreciata, am acceptat in email responsabilitatea pentru eroare deoarece valoarea apreciata de companie era foarte apropiata de cea calculata de mine.

Sincer, mi se pare prea mult stres pentru un salariu compensatoriu. Ma sfatuiti sa accept demisia sau sa merg mai departe cu scandalul acesta?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Acum o luna si jumatate am facut o eroare la locul de munca(eroare facuta se rasfrange asupra unei firme din portofoliul celei la care lucrez insa aceea este din Elvetia, nu din Romania). Din momentul constientizarii erorii manager-ul meu nu mi-a raspuns la email si telefon timp de 9 zile (lucram in tari diferite). Relatia cu manager-ul meu nu a fost niciodata una favorabila deoarece vedem lucrurile foarte diferit si ajungem cu greu la un consens. Dupa cele 9 zile manager-ul meu m-a sunat si mi-a propus ca la finele lunii septembrie sa fie ultima mea zi de munca, adica sa imi dau demisia. Fiind tanar si credul am zis ca e in regula deoarece tensiunea dintre noi chiar nu aduce roade si sunt de acord cu plecarea.

Astazi mi s-a spus sa semnez demisia cu acordul partilor insa eu doresc un salariu compensator. Nu 12, nu 6, nu 3, nu 2, ci unul singur deoarece sunt angajat in companie de 6 luni de zile in care munca mea a fost facuta bine.

Cand am cerut acest lucru, doamna de la resurse umane mi-a zis ca e cam greu sa imi ofere asa ceva si ca daca nu o sa vreau sa semnez o sa apeleze la echipa de legal care se va ocupa de cazul meu pentru a ma da afara (later edit: si ca acest lucru ma va urmari pe parcursul carierei mele in Romania)

Vreau sa stiu daca ar trebui sa semnez demisia chiar si in cazul in care nu ajung la un acord asupra salariului compensator.

Later edit: Manager-ul a sugerat demisia blamand nepotrivirea de caractere, nu eroarea mea.

Multumesc frumos,
Popescu