avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1831 soluții astăzi
Forum Activitate stoicasilviu

Activitate stoicasilviu

Buna ziua,
In data de 24, intr-o parcare publica la mall-uri, am acrosat o persoana pe trecerea de pietoni. Am declarat ulterior ca nu am observat intentia de trecere a celor 2 pietoni ( doar unul ranit usor ). Inainte de trecerea respectiva exista o denivelare pt reducerea vitezei, asadar circulam cu aproximativ 10-15 km/h. Marcajul pietonal, pe jumatate sters, nu era semnalizat de semnal rutier. De asemenea, in infrastructura parcarii nu exista trotuar pentru pietoni. Iesirea pe trecere se face direct din parcare, intrandu-se direct pe partea carosabiila. Dupa producerea incidentului, am intrebat pietonii daca doresc sa chemam politia sau sa ii duc la spital. Mi-au spus ca nu doresc sa ii duc la spital, ca se vor duce cu masina lor din parcare. Mi-au spus de asemenea ca nu doresc sa chemam politia. La spital au declarat accident rutier ( laba piciorului usor luxata, bandajata ), iar a 2-a zi de dimineata am fost chemat la politie. Mi-au luat carnetul, am dat declaratie, si mi s-a spus ca se va incepe urmarirea penala pt plecarea de la locul accidentului, desi aceasta plecare a fost una consensuala. Din punct de vedere urbanistic consider ca zona producerii accidentului faciliteaza astfel de evenimente. Doresc sa fac o contestatie tocmai din acest punct de vedere, precum si datorita faptului ca intentia de trecere nu am observat-o, probabil pentru ca pietonii doreau sa se indrepte in partea dreapta, spre mall, si nu sa traverseze. Nu cunosc insa declaratia acestora. Mi-au zis ca nu au pretentii de la mine, ca nu ma vor actiona in judecata. Sunt indreptatit sa contest decizia politiei? Multumesc mult !