avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate ckristi

Activitate ckristi

Ce drepturi banesti/alte drepturi am pt.copil cu TSA ?
Copilul acum are 3 ani si...luni.Pana la 2 ani a stat cu mama acasa,si a priimit 200 ron alocatie.Intre 2 si 3 ani a stat la bunica,iar alocatia a fost 42 ron care a devenit 84 ron. Cand sa incepem gradinita,o ducem la doctor si primim diagnostic:Tulburari din Spectrul Autist (TSA).Primim de la doctor certificat medical,cu care ne vom prezenta la un doctor de sector 6,care doctor ne va informa cand se va intruni Comisia medicala,ca sa primim certificat ca are handicap grad 1 .
Am inteles ca:
Pe baza acestui certificat mama va putea sa isi ia program scurt de 4 ore la serviciu ,sau sa isi ia concediu medical pt.ingrijire copil,cu idemnizatie=85 % din salariul brut calculat la ultimele 6 luni de munca (si cotizatie).
(Intrucat programul educational=terapie este costisitor,vom avea nevoie de toti banii posibili.)
SAU
va primi salariu minim pe economie=700 ron cu aproximatie,si mama lucreaza in continuare program normal.

Este corect,ca va primi 85% din salariu,si ca va putea primi concediu medical pt.crestere copil ?
Am auzit ca se va dubla si alocatia de la 100 la 200 ron (desi azi incasez 84 ron ) !?,ceea ce eu nu pricep....
Si am mai auzit ca ar exista si un "buget suplimentar" de 90 ron.Iar nu stiu de unde ar putea sosi si acesti bani ?

Intrebarile sunt:
ce este adevarat din aceste vorbe,si cui ma adresez ca sa primesc acesti bani ?

sunt bulversat de diagnostic,si "nu mai sunt om"...