Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... copil cu autism.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

copil cu autism.

Ce drepturi banesti/alte drepturi am pt.copil cu TSA ?
Copilul acum are 3 ani si...luni.Pana la 2 ani a stat cu mama acasa,si a priimit 200 ron alocatie.Intre 2 si 3 ani a stat la bunica,iar alocatia a fost 42 ron care a devenit 84 ron. Cand sa incepem gradinita,o ducem la doctor si primim diagnostic:Tulburari din Spectrul Autist (TSA).Primim de la doctor certificat medical,cu care ne vom prezenta la un doctor de sector 6,care doctor ne va informa cand se va intruni Comisia medicala,ca sa primim certificat ca are handicap grad 1 .
Am inteles ca:
Pe baza acestui certificat mama va putea sa isi ia program scurt de 4 ore la serviciu ,sau sa isi ia concediu medical pt.ingrijire copil,cu idemnizatie=85 % din salariul brut calculat la ultimele 6 luni de munca (si cotizatie).
(Intrucat programul educational=terapie este costisitor,vom avea nevoie de toti banii posibili.)
SAU
va primi salariu minim pe economie=700 ron cu aproximatie,si mama lucreaza in continuare program normal.

Este corect,ca va primi 85% din salariu,si ca va putea primi concediu medical pt.crestere copil ?
Am auzit ca se va dubla si alocatia de la 100 la 200 ron (desi azi incasez 84 ron ) !?,ceea ce eu nu pricep....
Si am mai auzit ca ar exista si un "buget suplimentar" de 90 ron.Iar nu stiu de unde ar putea sosi si acesti bani ?

Intrebarile sunt:
ce este adevarat din aceste vorbe,si cui ma adresez ca sa primesc acesti bani ?

sunt bulversat de diagnostic,si "nu mai sunt om"...
ckristi, utilizator
Dupa o evaluare in cadrul unui centru abilitat -neuropsihiatre infantila- se intocmeste un dosar cu incadrare a copilului cu diagnosticul de TSA (Tulburari cu spectru autist), se elibereaza fisa A5, urmand apoi sa se depuna toate documentele necesare la Primaria de care apartineti, se face o ancheta sociala si mai apoi daca dosarul este acceptat, pt. postul de asistent personal al fiului Dvs,beneficiati de un venit de aprox.630 lei pe lună, la care se adaugă alocaţia dublă pe care o primeşte copilul – 84 lei.

Pentru mai multe informatii, puteti lua legatura cu diferitele ONG-uri (pentru a nu se considera reclama, nu pot posta denumiriile lor) care se ocupa cu tratamentul TSA (va spun din experienta proprie :stunned: ) si sigur va vor ajuta cu mai multe informatii.
franciscb, utilizator
franciscb

Puteti sa-i transmiteti adresele ONG pe mesaj privat.