avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Activitate ANIROD53

Activitate ANIROD53

Buna ziua,
Conform Codului fiscal , "scutirea de impozit/taxa pe clădiri se acordă începând cu data de 1 ianuarie a anului următor depunerii documentelor doveditoare, proporţional cu numărul de luni menţionate în certificat".
Am certificat de handicap grad accentuat,valabil pe 12 luni incepand cu data de 01.04.2017.
Am fost la Directia venituri din Primarie unde mi s-a spus ca daca la anul nu mai primesc grad accentuat sau grav, scutirea este doar pe trei luni. In legislatie se precizeaza "proporţional cu numărul de luni menţionate în certificat" si nu cu numarul de luni ramase pana la data de valabilitate a certificatului. Daca certficatul il primeam in ianuarie aveam doar o luna de scutire. Atunci care este ajutorul pe care legiuitorul o ofera persoanelor cu handicap atunci cand ii este mai greu. De ce nu se poate face recalcul pe anul in curs?
Intrebarea mea este daca interpretarea data de cei de la Directia venituri, privind perioada de scutire, este corecta?
Multumesc
De cine si cum poate fi ajutata o tanara cu handicap mintal, careia i-au decedat ambii parinti si nu mai are nici o ruda. Cum poate fi aparata de asa zisele persoane binevoitoare?
Multumesc