avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1037 soluții astăzi
Forum Activitate mariaserban58

Activitate mariaserban58

Va multumesc mult pentru raspuns
Va multumesc pentru raspuns. Recunosc ca mi-asi fi dorit pe linga legislatie si un raspuns aplicat de la o persoana care eventual a avut un caz ca al meu. Nu stiu cum ar fi mai bine (mai corect) sa se dea asociatia catre spital piesele de schimb cumparate de asociatie : ca sponsorizare, ca donatie sau altfel?
Nu am mai tinut contabilitatea unei asociatii non profit si totul este nou pentru mine. Va rog sa ma ajutati sa inteleg corect citeva aspecte legate de acest subiect.
1.Ce deosebiri sunt intre donatii si sponsorizari ? Contractul de sponsorizare a asociatiei non profit de catre o societate comerciala difera de unul de donatie, si daca da prin ce? Cum se inregistreaza ele in contabilitatea asociatiei fare scop patrimonial ?
2. Asociatia non profit in domeniul medical primeste o sponsorizare si din banii incasati cumpara piese de schimb pentru un aparat din sala de operatii a unui spital. Asociatia doreste sa dea acele piese de schimb spitalului. Ce fel de contract se poate incheie intre asociatia non profit si spital ? cum isi inregistreaza asociatia non profit in contabilitate aceasta operatiune ?