avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1069 soluții astăzi
Forum Activitate lucas80

Activitate lucas80

Răspuns la discuția Decizie privind acordarea pensiei
Buna seara!
Revin cu o actualizare a situatiei, mai exact a sosit pensia pe luna mai in valoare de 893 lei, asa cum a-ti precizat si dvs, fara alte diferente.
Insa, pe talonul de pensie apar 893, suma pe care a si primit-o, iar la total drepturi apar 1107, 214 fiind calculati pe talon ca drepturi restante pentru perioade anterioare. Ar fi trebuit cumva sa fie acea diferenta de care spuneati? daca da, ar fi trebuit sa o primeasca o data cu pensia din aceasta luna?
Mama ar dori sa depuna contestatie pentru recalcularea punctelor privind stagiul asimilat asa cum ati sugerat si dvs.
Poate adauga ca motiv in contestatie si faptul ca nu i s-au calculat 3 ani de somaj ?, care nu apar in anexa deciziei, ci sunt evidentiati doar in cm.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Decizie privind acordarea pensiei
Multumesc mult pentru timpul si informatiile acordate!
Răspuns la discuția Decizie privind acordarea pensiei
Ar trebui sa depun contestatie sau ar fi ok sa astept sa vina pensia si sa vedem atunci?
Un sfat din partea dumneavoastra ar fi bine venit.
Multumesc!
Răspuns la discuția Decizie privind acordarea pensiei
01.09.2009
Răspuns la discuția Decizie privind acordarea pensiei
Buna ziua,
multumesc pentru raspuns.
Pensia ultimului talon sosit, cel de invaliditate, e mai mare ca suma(869) decat decizia sosita(848). Din ce am observat ar fi din cauza valorii punctului de pensie, pe talon (pensia pe invaliditate) din luna 04 anul curent fiind in valoare de 917.5, in timp ce pe decizie valoarea punctului e de 871.7.

Ziua nasterii este 28.
Dosarul a fost inregistrat in 03.09.


Buna seara,
v-as ruga daca se poate sa ma ajutati cu o situatie referitoare la calculul deciziei privind acordarea pensiei pentru limita de varsta, din luna aprilie 2017.
E cazul mamei mele si situatia sta in felul urmator:
Anul nasterii e 1959, iulie. Din 2009 si pana la sosirea deciziei, a fost pensionata pe caz de boala, gradul 3, avand pensia de 869 lei, nr. de pct. fiind de 0.94626 si cu o valoare a pct. de 917,5.
Decizia sosita are punctajul mediu anual de 0.97275 si o valoare a pct. de pensie de 871,7, cu un nr. total de pct. realizate de 30.64159, in suma de 848 lei, stagiu complet de cotizare in sistemul public pt. conditii normale de munca de 31 ani 6 luni.
Tot aici mai e prevazuta varsta la data pensionarii, 57 ani, varsta standard de pensionare in sistemul public de 61 ani 6 luni si reducerea varstei standard de pensionare pt. conditii speciale, 4 ani si 6 luni.
In anexa deciziei, stagiul total de cotizare insumeaza 43 ani, 2 luni si 8 zile astfel :
-9 ani 11 luni si 16 zile in conditii normale de munca
-21 ani si 19 zile in grupa a 2a
-5 ani si 3 luni stagiu aferent grupe
-6 ani 10 luni si 27 zile perioade asimilate.
Reiese din aceasta situatie ca pensia pt. limita de varsta sa fie de valoare mai mica decat cea pe caz de boala?
Nu ar trebui ca suma anilor stagiului complet de cotizare sa fie mai mare de 31 ani si 6 luni?
Daca aveti nevoie de mai multe informatii, le pot pune la dispozitie.
Va multumesc anticipat!


Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Multumesc mult pentru lamurire.
Buna ziua,
Am o necunoscuta si v-as ruga sa ma lamuriti daca se poate vis-a-vis de indemnizatia de crestere a copilului.
Sotia mea este incadrata la contract de munca pe 2 ore de aproximativ un an, iar ca durata la actualul loc de munca, sunt peste 2 ani, necesari din cate stiu pentru a putea beneficia de indemnizatie.
Intrebarea mea e daca poate beneficia in conditiile contractuale de mai sus.
Va multumesc!
Buna ziua!
As avea nevoie de cateva informatii referitoare la pasii urmatori de dupa adjudecarea unui imobil prin cadrul unei licitatii publice.
Urmeaza ca in scurt timp sa fac plata imobilului adjudecat si din cele citite pe aici, sigur mi-ar prinde bine o mai buna conturare a informatiilor.
Imi cer scuze pentru inceput daca am inteles ceva gresit si va rog sa ma corectati unde este cazul.
Asadar, ideile la care as avea nevoie de o clarificare sunt :
Din cate am inteles, dupa ce fac plata imobilului, urmeaza intabularea acestuia iar pentru aceasta, trebuie platit un impozit pe profit si o taxa.
Intra in obligatia mea plata acestora? (eu am inteles ca nu) sau daca, ce anume intra mai exact in obligatia mea?
Am vazut ca majoritatea intampina probleme la intabularea imobilului. Daca s-ar intampla asa ceva, cum ar trebui sa procedez? sa fac plata initial, iar apoi sa dau in judecata OCPI pentru a recupera plata?
Nu stiu exact care sunt pasii urmatori, tocmai de aceea mi ar prinde bine sfaturile dumeavostra.
Multumesc!