Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Informatii imobil adjudecat prin licitatie!
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Informatii imobil adjudecat prin licitatie!

Buna ziua!
As avea nevoie de cateva informatii referitoare la pasii urmatori de dupa adjudecarea unui imobil prin cadrul unei licitatii publice.
Urmeaza ca in scurt timp sa fac plata imobilului adjudecat si din cele citite pe aici, sigur mi-ar prinde bine o mai buna conturare a informatiilor.
Imi cer scuze pentru inceput daca am inteles ceva gresit si va rog sa ma corectati unde este cazul.
Asadar, ideile la care as avea nevoie de o clarificare sunt :
Din cate am inteles, dupa ce fac plata imobilului, urmeaza intabularea acestuia iar pentru aceasta, trebuie platit un impozit pe profit si o taxa.
Intra in obligatia mea plata acestora? (eu am inteles ca nu) sau daca, ce anume intra mai exact in obligatia mea?
Am vazut ca majoritatea intampina probleme la intabularea imobilului. Daca s-ar intampla asa ceva, cum ar trebui sa procedez? sa fac plata initial, iar apoi sa dau in judecata OCPI pentru a recupera plata?
Nu stiu exact care sunt pasii urmatori, tocmai de aceea mi ar prinde bine sfaturile dumeavostra.
Multumesc!
Nu este vorba despre impozit pe profit ,ci impozitul pe transferul dreptului de proprietate,care legal revine in sarcina debitorului
Conditionat de interesul dv privitor la finalizarea intabularii,fie achitati dv c/v impozit transfer drept de proprietate ,fie actionati debitorul in instanta-varianta care implica termen mai lung de solutionare