avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 858 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... OCPI imi conditioneaza intabularea unui imobil ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

OCPI imi conditioneaza intabularea unui imobil adjudecat la executare silita de plata impozitului pe transfer de proprietate emisa pe numele debitorilor!

Dupa lupte seculare care au durat 3 ani am reusit sa adjudec la executare silita(licitatie) un imobil,pt ca debitorul a refuzat sa-mi restituie datoria.Acum,OCPI refuza sa ma intabuleze motivand ca trebuie facuta dovada platii impozitului pe transfer de proprietate.Imobilul fusese sechestrat de executor,eu l-am adjudecat la licitatie,am depus titlul de proprietate la FINANTE,acestia mi-au eliberat declaratia de impunere-pe numele debitorilor,a fostilor proprietari,dar acestia refuza sa plateasca impozitul.Cei de la cadastru spun ca impozitul il plateste cel care este interesat,ca in situatia aceasta ,daca nu platesc eu in locul lor,nu ma pot intabula.Am primit respingere.In acest fel mi se incalca dreptul la proprietate,eu vreau sa vand si nu pot,in extrasulk de CF,proprietar apar tot debitorii,cu toate ca eu am titlu de proprietate !X-(
Pentru urgentarea procedurii si materializare interesului dv,aveti varianta sa achitati dv impozitul aferent transfer drept de proprietate si ulterior sa actionati debitorul in instanta pentru recuperare c/v impozit
sau aveti posibilitatea sa actionati in instanta- plangere impotriva incheierii pronuntate de OCPI ca in speta de mai jos.


[ link extern ]

[ link extern ] /
va puteti inspira pt formularea plangerii
[ link extern ] /
Ultima modificare: Marți, 3 Iunie 2014
gi-jane2, moderator
Consider ca aveti sanse la admiterea plangerii dar sa o faceti in termen legal.
Multumesc frumos!Foarte important!
Am facut plangere impotriva incheierii de respingere a inscrierii in Cf a imobilului adjudecat la executare silita.OCPI ,in intampinare,cere respingerea actiun ii pe motiv ca OCPI nu are calitate procesuala pasiva.Instanta imi cere raspuns la aceasta provocare.Totusi,am vazut ca exista spete,multe persoane au castigat in instanta.Ce raspund?MULTUMESC FRUMOS

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe imobile adjudecate si inscriere in cf godspeed godspeed Buna ziua :) As dori sa ma ajutati in urmatoarea speta : Prin actul de adjudecare emis de executori judecatoresti sau bancari, in procedura executarii ... (vezi toată discuția)
Plangere impotriva incheierii de carte funciara - calitate procesuala pasiva Marian - Cristian Petrea Marian - Cristian Petrea Buna ziua! Asa cum va spuneam intro postare mai vache, o cunostinta a adjudecat la licitatie, intr-o executare silita, un imobil care nu avea carte ... (vezi toată discuția)
Refuz intabulare act adjudecare de catre ocpi sector 3 elenaeu1 elenaeu1 Am prmit respingere intbulare act adjudecare dupa acelas motiv \" nu am facut dovada platii impozitului pe transfer de proprietate, \"- un text de lege care ... (vezi toată discuția)