avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Activitate icadab

Activitate icadab

Parintii mei au decedat. Am un titlu de proprietate pe o suprafata de 2 ha, unde sunt trecuti doi frati (tata si unchiul ).
Unchiul i-a facut o imputernicire prin Notariat, tatalui meu, pentru a-i vinde suprafata de 1 ha care ii revenea lui din acel titlu.Tatal meu i-a vandut partea unchiului, printr-un contract de vanzare-cumparare unui cetatean, contract facut prin Primarie, semnat si stampilat de primar, secretar si 3 martori.
Pe acel titlu de proprietate, atat tata cat si unchiul au acelas nume. Asa a fost in realitate, doi frati cu acelasi nume, ani de nastere diferiti .
In acest moment atat unchiul cat si tata sunt decedati.
Cum trebuie sa procedez pentru a dezbate mostenirea in urma tatalui meu ?
1) Parintii nostri au decedat. Suntem 5 frati. Avem de la parinti un titlu de proprietate de 5,4 ha , in care sunt 5 mostenitori, revenindu-le cate 1/5 la fiecare in urma dezbaterii mostenirii unei bunici. Dintre cei 5 mostenitori ai acestui titlu de proprietate mai traiesc doar 2.
* Cum putem dezbate acest titlu de proprietate, ce documente trebuie sa prezentam, pentru a putea intra in posesia 1,08 ha cat ni s-ar cuveni noua , conform acestui titlu de proprietate ?