avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate andreya_dj

Activitate andreya_dj

Buns seara. Avem o problema intr-o clasa care e formata de anul trecut. suntem in clasa 1 si ne-au venit colegi noi in clasa..(copii care nu au frecventat 1 ora de gradinita si nu mai vorbim de clasa pregatitoare). S-a ajuns la 38 de copii intr-o clasa si 36 la cealalta. am facut adresa la conducerea scolii si au aprobat o a treia clasa, dar nu s-a format clasa cu noii veniti ci s-a tras la sorti ( cu biletele) cine si unde va merge! e o nebunie... copii plang si nu mai vor la scoala. Conducera doreste o solutie de la noi, parintii, o solutie legala de a forma 3 clase "echitabile".Eu merg pe ideea ca am putea tria copii in functie de vaccinari.(dpdv medical copii nevaccinati sunt adevarate bombe cu ceas, anul trecut am avut epidemie de hep A si am venit cu pisatul in traista 6 saptamani pt a putea fi depistati eventualii contaminati). Scandalul a plecat de la faptul ca noii veniti sunt de etnie roma si trebuiesc integrati.. nu poate fi facuta o clasa numai din noii veniti pt ca sunt romi? daca erau romani nu existau astfel de probleme! Dreptul la sanatate nu este mai presus decat dreptul la educatie? ne putem agata de acest aspect?( avem deja in clasa romi care s-au integrat f bine de anul trecut, au fost sustinuti de doamna si de clasa; nu am facut diferente...ACUM LA IMPARTIRE AU VRUT MUSAI ROMANI PT NOUA CLASA...unde este continuitatea? asta nu inseamna discriminare pentru copii "trasi" la tombola? va multumim