avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate Cathy_A

Activitate Cathy_A

Buna ziua. Pe 27 iulie 2015 am comandat niste produse de pe respectivul site german, cel mai scump produs fiind un arc, a trebuit sa platesc in prealabil produsele prin Paypal, am facut-o tot in ziua respectiva, a doua zi ei au confirmat plata si mi-au spus ca proceseaza comanda. I-am rugat sa imi trimita totul intr-un singur colet, chiar daca vor primi produsul mai scump cu 2 saptamani mai tarziu (asa era mentionat pe site-ul lor cand am facut comanda). M-am trezit cu un colet destul de repede, erau toate produsele cu exceptia celui mai scump. I-am intrebat de el, au spus ca nu stiu cand va fi gata, ca nu pot contacta producatorul (el fiind din China).

I-am tot intrebat periodic ce se mai stie de produsul respectiv, mereu cu amanari. Pe 9 septembrie mi-au spus sigur ca produsul ajunge la ei in luna Octombrie anul curent si il vor trimite. Ii contactez azi pentru un update si imi spun ca in Decembrie 2015 (poate) sau in 2016. Acum mi-au spus ca e un produs special si dureaza mai mult (m-am uitat in catalogul producatorului chinez si e un arc standard, nu custom cum ma mint ei). Le-am spus ca vreau o data clara sau macar o saptamana cand il vor primi si mi-l vor trimite sau vreau intreaga suma rambursata (am citit ca daca ei nu mi-au oferit date specifice in legatura cu comanda, termeni de expediere pana in 30 de zile, am 90 de zile de la data comenzii sa o anulez).

Au spus ca imi pot da doar jumatate din suma daca vreau, cu toate ca eu m-am incadrat in perioada de timp si nu vad de ce trebuie sa platesc penalizari. Acum mi-au spus ca arcul il vor trimite sigur pana pe 31 decembrie 2016 (1 an si 6 luni de cand l-am comandat) si mi-au spus ca nu e posibil sa il trimita sub 6 luni de la comanda (nu mi-au spus asta pana acum si imi si promisesera ca luna asta il trimit), ma tot duc cu presul in email-uri si nici nu vor sa imi returneze banii. De asemenea se pare ca au putut sa contacteze producatorul sa imi spuna ca ma costa 1/2 din suma daca vreau sa anulez, dar nu data cand va fi gata. Ce pot face in legatura cu asta? Multumesc mult.