avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 406 soluții astăzi
Forum Activitate corneliacarryna

Activitate corneliacarryna

chiar daca el are alte popriri pe salariu?
Mai mult de atat m-a rugat sa-l astept pana in ianuarie 2016 cu plata pensiei deoarece nu are acum Am fost de acord cu el. Acum el vine si-mi spune ca din ianuarie o sa-mi dea 200 lei pentru fiisa. Cine calculeaza aceasta pensie alimentara? Trebuie sa merg eu la el la serviciu cu hotararea de divort?Trebuie sa le spun eu sa opreasca bani si din salariu si din toate veniturile tatalui asa cum scrie in actul de la notar? Cand am fost impreuna la Autoritatea Tutelara el a declarat ca are 800 ron salariul. Ceea ce nu este adevarat. Ce relevanta are declaratia asta in momentul inceperii platii catre copil?
da,asa ne-am inteles la notar. m-am gandit ca ar fi in avantajul copilului si al meu totodata daca e procentaj 25 % deoarece asta inseamna ca pensia alimentara creste odata cu cresterea salariului. Sau cel putin asa am gandit eu. Dar ce sa zi? Eu am crezut multe si am gandit multe...realitatea este cu totul alta... Nu m-am asteptat niciodata sa ajung intr-o astfel de situatie cu omul alaturi de care am trait 11 ani.
multumesc!
buna ziua! in urma divortului la notar s-a stabilit custodie comuna cu domiciliul la mama iar tatal trebuie sa plateasca minorului 25% din venituri.Tatal lucreaza in armata si pe langa salariu are norma de hrana si o suma de bani pentru chirie (desi el nu plateste chirie unde locuieste). Acesti 25 % se calculeaza doar la salariu sau se tine cont si de celelalte venituri care sunt neimpozitabile? precizez ca din luna mai a anului curent (cand s-a pronuntat divortul) tatal nu mi-a dat nici un ban pentru copil amenintandu-ma cu partajul unui credit la banca.