avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate Valmon

Activitate Valmon

Am facut cum m-ati sfatuit. Am fost la usa lui, mi-a zis ca i-a intrebat pe vecini si au fost de acord sa intrerupa caldura pe scara. S-a dovedit ca mintea, nimeni nu fusese intrebat. Am inceput sa bat la usile tuturor vecinilor care mi-au spus ca vor caldura. Ei isi inchipuiau ca Radet-ul a intrerupt caldura, banuiesc ca se autoamageau, neavand chef de cearta cu presedintele. Am fost inapoi la presedinte si alta cearta etc. Pana la urma a dat drumul la caldura. Data viitoare ma duc cu un vecin la subsol si dam noi drumul la vane. Deacomdata situatie rezolvata, multumesc pentru sfaturi.
Presedintele asociatiei de proprietari din blocul meu umbla la vanele de termoficare si inchide caldura la caloriferele din anumite camere. Eu acum, de exemplu, intr-un apartament de 3 camere, am caldura doar intr-un dormitor. Problema este ca face acest lucru, selectiv, doar la scara unde locuieste el si (din nefericire) si eu. Locuim intr-un bloc de patru etaje, el sta la parter si are doar 2 camere asa ca a lasat caldura doar la dormitorul unde locuieste el. Teoretic, am fi afectati in ca 4 apartamente de pe coloana, dar cel de la et. 4 este debransat, cel de la 3 sta la copii, mai raman doar eu si cu inca 2 batrane afectati. Am fost la el anul trecut, cand a mai facut acest lucru, a dat drumul o zi doua, apoi iar a inchis, spunanad ca este vremea calda. Este un tip foarte certaret si nu o scot la capat cu el.Intrebarea este ce pot face? Sa chem politia? Nu are acceptul asociatiei sa inchida caloriferele selectiv si sa sufere doar o parte din locatari. Sa ma duc la primarie, unde dureaza o luna pana primesc raspuns?