avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1718 soluții astăzi
Forum Activitate jamyna

Activitate jamyna

Răspuns la discuția Refacere cale acces deteriorata
Multumesc!
Răspuns la discuția Refacere cale acces deteriorata
Drumul este proprietate privata. Fiecare dintre noi detinem cota/parte din el. Acest constructor PFA a cumparat teren in continuarea caselor noastre si a inceput sa construiasca (cu intentia de a vinde), deci si el a devenit proprietar asupra drumului. Noi, cei trei vecini, fiind primii, am amenajat drumul cu piatra in fata curtilor noastre (dupa noi era teren gol). Acum, dupa ce domnul a finalizat lucrarile de constructie, sapand santuri pentru utilitati prin fata curtilor noastre si carand noroiul peste piatra, nu-l putem trage in nicun fel la raspundere?
Buna ziua.
As dori si eu sa stiu daca exista vreo modalitate legala prin care putem obliga un constructor (PFA) de case sa refaca drumul pe care l-a deteriorat. Mentionez faptul ca initial drumul a fost pietruit de noi (3 vecini), iar datorita faptului ca a intrat cu utilaje, a sapat fundatii pentru inca 5 case, a sapat santuri pentru utilitati si nu a pus piatra in urma acestor interventii drumul se prezinta ca o mocirla. Cum putem actiona impotriva lui?