avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1801 soluții astăzi
Forum Activitate adiana142003

Activitate adiana142003

Buna ziua,
Am o nelamurire, deoarece am auzit multe variante si poate reusesc aici sa aflu varianta adevarata. O prietena este angajata la o firma cu 2 ore si doreste sa ramana insarcinata, o sa beneficieze de concediu crestere copil? stiu ca trebuie sa aiba 12 luni lucrate, nedumerirea mea este legata de timpul partial cu care lucreaza. Are importanta asta si banii pe care i-ar primii o sa-i fie calculati in functie de asta, sau se incadreaza in minimul de 600 lei. Multumesc anticipat
Buna ziua. Am cumparat un ATV Yamaha 660 cmc si am probleme la inmatriculare. La RAR mi-au facut inspectia tehnica dar au zis ca nu il pot inmatricula pe circulatie. Mi-au dat un atestat in care l-au trecut la categoria Masina autopropulsata pentru lucrari si cu acesta sa merg la primarie si sa il inscriu pe primarie. Dar la primarie mare problema ca nu il pot inregistra deoarece are 660 cmc si ei nu au voie mai mult de 50 cmc. Dar din moment ce nu e la categoria moped ci la Masina autopropulsata pentru lucrari, nu cred ca mai trebuie sa respecte aceasta reglementare. Si acum stau cu actele si nu stiu ce sa fac, ca ma tot trimit de la unii la altii. Va rog tare mult sa ma ajutati