avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1802 soluții astăzi
Forum Activitate doinaa1

Activitate doinaa1

Multumesc pentru informatii,Daca s au retinut asigurarile de sanatate de la angajat (pe fluturas) inclusiv din salariile compensatorii, adica 5.5% cum se poate solicita returnarea sumelor respective?
Buna ziua, am urmatoarea situatie. In luna ianuarie 2015 unitatea la care am lucrat si a oprit activitatea, s a facut concedierea colectiva a personalului, cu salarii compensatorii.Majoritatea personalului a fost trecut in somaj. din data de 15 ian 2015. Un coleg a avut in luna februarie o problema de sanatate si a intrat in concediu medical intrerupand somajul.Initial i a fost calculata indemnizatia pentru concediul medical luand in calcul si valoarea salariilor compensatorii, timp de 5 luni, dupa care in luna octombrie a primit de la agentia de somaj o decizie de imputare , prin care trebuie sa returneze o suma de bani deoarece nu s a calculat bine baza de calcul concediu medical.deoarece firma la care am lucrat nu a platit contributia la fondul de sanatate aferent angajatorului pentru suma reprezentand salariile compensatorii,Din salariile primite in luna ianuarie de muncitori a fost retinuta contributia pentru sanatate din toata suma inclusiv pentru salariile compensatorii.Intrebarea este daca este legal ca firma sa nu plateasca asigurarile de sanatate pentru salariile compensatorii , si este legal sa se returneze suma la Agentia de somaj?