avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Activitate nlatak_nomis

Activitate nlatak_nomis

Multumesc pentru raspuns. Si atunci in cazul in care noii proprietari au alte planuri cu garsoniera si ma anunta in scris, eu va trebui sa parasesc garsoniera in termen de 30 zile?
Buna ziua. Incepand din 01 decembrie 2015 locuiesc intr-o garsoniera inchiriata cu contract inregistrat la finante. Contractul a fost incheiat pe 12 luni. Astazi am aflat ca proprietarul a decedat (Dumnezeu sa-l odihneasca in pace). Mentionez ca inca nu am discutat nici cu sotia si nici cu copii domnului, astfel nu stiu cine va deveni noul proprietar. As dori sa ma documentez si sa stiu ce se poate intampla cu mine in cazul acesta. In contract scrie asa:
"Incetarea contractului:
(...)
c) prin acordulpartilor in forma scrisa;
d)unilateral, la initiativa uneia dintre parti, cu notificarea scrisa a celeilalte parti, in prealabil cu 30 zile."
Deci in cazul in care primesc o notificare scrisa o sa fiu obligata sa parasesc imobilul in 30 zile? Este pentru prima data cand ma aflu in acesta situatie si nu stiu ce drepturi am in acest caz. Va rog daca aveti experienta in astfel de situatii sa ma ajutati! Sper totusi sa nu ma confrunt cu astfel de probleme, dar pentru orice eventualitate...