avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Activitate AlexBogdan1989

Activitate AlexBogdan1989

Buna ziua , am un local intr-o localitate mai mica cu program de functionare pe timp de noapte. Primarul localitatii mi-a zis sa tin inchis pana dupa alegeri ca sa nu apara ceva scandaluri sau probleme , eu din dorinta de a ma intelege bine cu autoritatile locale m-am conformat. Acum , ca alegerile au trecut a spus ca nu ma lasa sa functionez deoarece nu am autorizatia de functionare emisa de primarie, pentru a obtine acea autorizatie am nevoie de certificatul constatator pentru respectivul punct de lucru, fiscalizarea casei de marcat, certificarea conformitatii de la SANEPID , autorizatie de muzica de la UCMR-ADA , contract de salubritate si mai cateva acte,pe cele mentionate le am , dupa unele inca astept dar din cate stiu eu am voie sa functionez si fara autorizatia de functionare cat sunt in curs de a o obtine, pe langa asta mai e un local langa mine care functioneaza tot noaptea dar se pare ca ei nu deranjeaza pe nimeni. As avea nevoie de legea care specifica daca se poate functiona ca s.r.l. inainte de obtinerea autorizatiei de functionare si as vrea sa stiu daca primarul poate decide inchiderea unei firme. Multumesc :)
Buna ziua, am o problema mai complexa la care as avea nevoie de sfaturile dumneavoastra. Am fost condamnat de prima instanta la 6 luni de inchisoare cu suspendare pe o perioada de probatiune de doi ani pentru uz ilegal de arma neletala, sunt acuzat ca l-as fi impuscat pe un barbat in timpul unei incaierari in fata unui bar pe care-l detineam, a avut loc o altercatie generala ( in jur de 20 de persoane se bateau ), partea vatamata participand si ea la scandal . El m-a lovit dupa care a fugit, am fugit dupa el, l-am prins in spatele unor blocuri si l-am batut, aici se complica problema. El a depus o plangere impotriva mea si a fratelui meu care este politist la parchet in care ma acuza de tentativa de omor, in care spune ca l-am batut si impuscat. Incadrarea mi-a fost schimbata ulterior in loviri si alte violente si uz de arma neletala fara drept. Intre timp m-am impacat cu victima, el retragandu-si plangerea formulata impotriva mea, ramanand sa ma judec in continuare cu statul pentru uzul de arma. La dosar el a depus un certificat medico-legal care spune ca are o plaga la nivelul gambei, dar in partea din fata care e posibila urma de impuscare( de fapt e de la parul cu care m-a lovit si i l-am luat cand l-am prins ). In declaratie el a scris ca l-am impuscat in timp ce fugea de mine, deci cam greu din punctul meu de vedere sa-l impusc in partea din fata a piciorului. Pe langa acest certificat medico-legal procurorul are urmatoarele probe:
- declaratiile sotiei victimei si a unei verisoare ca au auzit 2-3 pocnituri
- declaratia unui prieten de al lui care a spus ca m-a vazut cu pistolul in mana cand fugeam dupa el si a auzit impuscaturi, acesta are date 3 declaratii in dosar, prima in care a vazut cand am fugit dupa victima cu pistolul, a doua declaratie cand a mers sa o depuna m-a contactat si a zis ca vrea sa ne impacam ca el nu mai e prieten cu victima si a fost o prostie ce a facut si a treia declaratie cand l-a chemat procurorul si a spus ca o sa-l ancheteze pentru marturie mincinoasa. Acesta a revenit la declaratia initiala si pe langa asta am ajuns sa fiu cercetat si pentru instigare la marturie mincinoasa( dosar in care am fost gasit nevinovat de un alt procuror care ancheta acest caz, nefiind acelasi care ancheteaza si cazul de uz de arma )
-declaratia altui prieten de al lui care spune ca m-a vazut cu pistolul in mana intrand in bar dupa ce s-a incheiat altercatia
-declaratia unui barbat care a spus ca a auzit pocnituri, pe urma in instanta a spus ca nu a auzit sau vazut nimic
-apelurile la 112 in care s-au anuntat ca a fost impuscat cineva ( zvonul acesta fiind lansat de martorul cu 3 declaratii, a inceput sa strige pe acolo ca l-am omorat pe prietenul lui, ca l-am impuscat. Cei care au anuntat impuscaturi la 112 sunt toti din aceeasi localitate cu respectivul martor si victima )
-rezultatele testelor poligraf in care a fost intrebata victima daca l-am impuscat si daca i-am pus pistolul la cap ( conform testului poligraf chiar am facut asta. Eu am refuzat testul poligraf la sfatul avocatului deoarece a zis ca nu constituie proba in proces )
In apararea mea sunt urmatoarele probe:
- un proces verbal de la firma de unde am cumparat pistolul cu bile de cauciuc in care scrie ca arma nu arunca tubul dupa tragere ( nu se incarca semiautomat cum ar trebui, ceea ce inseamna ca ar fi trebuit sa scot incarcatorul dupa fiecare tragere, sa scot tubul si sa reincarc pistolul, efectuand toate aste in timp ce fugeam dupa victima si fiind fara nici o pregatire in domeniul armelor mi se pare cam greu ), problema e ca la momentul incidentului pistolul meu era nou, eu abia dupa un an si jumatate l-am folosit prima oara si am vazut ca nu merge.
- declaratiile a 9 martori care spun ca nu m-au vazut sa agresez in nici un fel victima ( nu putea sa vada nimeni deoarece nu era nimeni in zona unde l-am prins )
Ceea ce nu mi se pare normal e faptul ca procurorul nu a ridicat pistolul pentru expertiza ( procurorul nefiind nici macar intrebat de ce nu a cerut expertiza balistica, ceea ce mie mi se pare absolut necesara intr-un caz de uz de arma), sa vada daca s-a tras sau nu cu el si ca politia criminalistica nu a cautat tuburi de la cartusele de care sunt acuzat ca le-am tras ( ei venind in acea noapte la locul scandalului si pozand doar intrarea de la bar cu geamul spart ) . Pe langa acestea se mai tine cont inca de declaratia martorului cu 3 declaratii si a celui care a zis ca a auzit si pe urma ca nu a mai auzit ( aici scrie clar ca se tine cont de prima declaratie ), cei 9 martori care nu au vazut sa agresez victima nu au fost citati ca martori in procesul cu uzul de arma ( au fost chemati doar la declaratii la procuror ) .
Am facut apel, pe care l-au respins si abia ieri ( dupa doua luni de la termenul de prezentare la apel ) am primit acasa rezultatul in care mi se explica ca procesul verbal de la firma de arme nu spune ca arma era stricata in momentul incidentului ( voi merge la firma respectiva sa-mi dea alt proces verbal in care sa specifice ce din fabrica a fost defecta arma ( avea camera de aruncare a tubului prea mica din cate am inteles ).
In timpul anchetei, procurorul din mincinos si interlop nu m-a scos ( ca sa nu credeti ca as fii vreun scandalagiu, pana in momentul de fata cazierul meu a fost curat, singurele nereguli pe care le-am facut pana acum au fost 4 amenzi de viteza , probabil asa fac interlopii in ochii procurorului ) , mi se pare abuziv cum am fost cercetat si tot timpul imi zicea sa ma impac cu victima ca ma trimite in judecata ( am ajuns sa platim victima sa-si retraga plangerea deoarece l-a implicat si pe fratele meu care si-ar fi pierdut locul de munca in cazul in care ar fi fost gasit si el vinovat ) , cred ca a avut parte din daunele platite victimei pentru a-si retrage plangerea, altfel nu vad de ce a tinut dosarul doi ani pana sa-l trimita in judecata.
Intrebarea mea este daca mai pot sa fac recurs sau ceva, daca credeti ca ar avea rost sa mai incerc si ce sfaturi mai aveti pentru mine?
Va multumesc:)