avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Activitate svarluga

Activitate svarluga

Buna ziua,

Am si eu doua probleme in legatura cu dezbaterea unei mosteniri,si as dori sa ma ajutati, pe cat se poate.
Voi fi cat mai scurt si concis.
Sunt unchiul a doi frati (frate si sora).
Nepotul si nepoata nu mai au alte rude de gradul 1 si 2, in viata (parinti, copii etc).
Nepoata este handicapata (in urma unui accident nu mai poate vorbi, scrie si merge)
Nepoata a avut o mostenire de la mama ei (sora mea) o casa cu terenul aferent.
Nepotul a trecut mostenirea surorii lui pe numele lui, fara acordul ei, ea fiind handicapata.
In ce conditii a putut sa treaca mostenirea pe numele lui, fara acordul ei si fara incuviintarea unei rude fie ea si de gradul 3, in speta eu? Este legal?
Nepotul a decedat in urma cu doua saptamani.
In urma cu circa sase luni nepotul a vandut casa cu terenul afferent unui vecin de-al lui.
Mai pot eu sa recuperez aceasta proprietate?
Si a doua problema este ca nepotul meu (decedatul), are un cont intr-o banca. Pentru a intra in posesia lui e nevoie de o dezbatere a mostenirii. Va rog daca ati putea, sa-mi spuneti daca as putea intra in posesia acestui cont si de ce acte ar fi nevoie.
Va multumesc,
svarluga

Buna ziua,

As dori sa-mi spuneti cand voi iesi la pensie cu urmatorul stagiu de cotizare si eventual sa platesc diferenta stagiului de cotizare.

Data nasterii: Martie 1953
Sex: Masculin
Stagiu de cotizare:29 ani si 4 luni
Grupa 1 :1 an si 9 luni
Grupa 2: 18 ani si 4 luni

Va multumesc frumos.