avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1935 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand voi putea iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand voi putea iesi la pensie?

Buna ziua,

As dori sa-mi spuneti cand voi iesi la pensie cu urmatorul stagiu de cotizare si eventual sa platesc diferenta stagiului de cotizare.

Data nasterii: Martie 1953
Sex: Masculin
Stagiu de cotizare:29 ani si 4 luni
Grupa 1 :1 an si 9 luni
Grupa 2: 18 ani si 4 luni

Va multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:26, 1 Noiembrie 2015
1. Pentru un barbat nascut in martie 1953 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru 1 an si 9 luni lucrati in gr. I de munca nu se reduce varsta standard de pensionare (trebuia sa fie minimum 2 ani) dar se adauga la cei 18 ani si 4 luni de gr. a II-a de munca si devine 20 de ani si 1 luna in gr. a II-a de munca.

3. Pentru cei 20 de ani si 1 luna in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni (65/0 - 4/6 = 60 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani (29/4 + 5/0 = 34 de ani si 4 luni).

4. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 4 luni, in iulie 2013, adica oricand de azi inainte daca completati stagiul de cotizare pana la 35 de ani (mai aveti nevoie de 8 luni de cotizare).
Ultima modificare: Duminică, 1 Noiembrie 2015
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,aveti un stagiu total de cotizare de 33 de ani si 10 luni.
Daca veti indeplini conditia de stagiu complet de cotizare de 35 de ani,puteti sa va deschideti dreptul la pensie de limita de varsta.
Clarificati cu casa locala ce stagiu aveti si incheiati un contract de asigurare pentru completarea stagiului complet(35 de ani) pentru a va putea deschide drepturile la limita de varsta inainte de implinirea varstei de 65 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipatã GRANDELFILOMITA GRANDELFILOMITA Hristos a înviat! Soţul meu este născut în mai 1953. A lucrat 22 ani şi4 luni în condiţiile grupei a II-a de muncă. A mai beneficiat de 18 luni ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala gheorghemusat gheorghemusat Buna ziua, Sunt nascut in 08.03.1954, am cotizat la pensie 30 de ani din care 17 ani sunt in grupa a II-a si 2 ani si 9 luni in grupa I-a. Va rog sa-mi ... (vezi toată discuția)
Pensie camybya camybya Tatal meu, nascut in 1958, are o vechime in munca de 35 de ani, stagiul militar de 2 ani, si in plus are grupa a doua pentru o perioada de 5 ani. As dori sa ... (vezi toată discuția)