Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand voi putea iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand voi putea iesi la pensie?

Buna ziua,

As dori sa-mi spuneti cand voi iesi la pensie cu urmatorul stagiu de cotizare si eventual sa platesc diferenta stagiului de cotizare.

Data nasterii: Martie 1953
Sex: Masculin
Stagiu de cotizare:29 ani si 4 luni
Grupa 1 :1 an si 9 luni
Grupa 2: 18 ani si 4 luni

Va multumesc frumos.
1. Pentru un barbat nascut in martie 1953 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru 1 an si 9 luni lucrati in gr. I de munca nu se reduce varsta standard de pensionare (trebuia sa fie minimum 2 ani) dar se adauga la cei 18 ani si 4 luni de gr. a II-a de munca si devine 20 de ani si 1 luna in gr. a II-a de munca.

3. Pentru cei 20 de ani si 1 luna in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni (65/0 - 4/6 = 60 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani (29/4 + 5/0 = 34 de ani si 4 luni).

4. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 4 luni, in iulie 2013, adica oricand de azi inainte daca completati stagiul de cotizare pana la 35 de ani (mai aveti nevoie de 8 luni de cotizare).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,aveti un stagiu total de cotizare de 33 de ani si 10 luni.
Daca veti indeplini conditia de stagiu complet de cotizare de 35 de ani,puteti sa va deschideti dreptul la pensie de limita de varsta.
Clarificati cu casa locala ce stagiu aveti si incheiati un contract de asigurare pentru completarea stagiului complet(35 de ani) pentru a va putea deschide drepturile la limita de varsta inainte de implinirea varstei de 65 de ani.