avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1480 soluții astăzi
Forum Activitate allviewp2

Activitate allviewp2

Salutare tuturor.
Sotia mea este medic cardiolog. In prezent este in concediu de crestere a copilului de pana la 2 ani. A intrat in concediu pe baza veniturilor obtinute din profesii liberale (medic PFA) fara sa aiba un contract de munca.
Intre timp, in concediu, a dat concurs la un spital de stat, pentru un post, si a luat acest concurs zilele trecute.
Cum procedeaza acum? Va trebui sa se prezinte la serviciu in 30-60 de zile, dupa cei de acolo vor face ordinul de personal, de incadrare, sau poate ramane in concediu pana la 2 ani? Daca ramane, poate pierde postul castigat prin concurs?
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Va rog sa ma sprijiniti cu niste sfaturi.
Am sustinut un concurs, am picat la proba scrisa (grila), fiindu-mi necesar doar un singur raspuns corect in plus pentru a trece la proba interviului. Ulterior am constatat ca o intrebare din concurs era gresita - mai exact au fost considerate corecte 3 variante de raspuns a, b, c....cu toate ca era corect doar a. (eu am raspuns corect la ea, am raspuns a, dar comisia a considerat ca raspunsul era altul respectiv a, b, c), fiind exact intrebarea de care mai aveam nevoie. Am depus contestatie, am explicat situatia, am argumentat cu art de lege....dar nimic. Comisia s-a facut ca nu vede si a mers mai departe cu concursul. Bineinteles ca eu nu am mai putut participa la interviu deoarece contestatia a primit raspuns negativ (daca pot sa spun a primit......s-a afisat situatia dupa contestati....si era la fel).
Cum as putea sa procedez la actiunea in contencios adm. ? As dori sa aflu urmatoarele, daca se poate:
- pot cere anularea concursului, daca se dovedeste ca intrebarea contestata de mine era gresita si mi-ar fi dat posibilitatea de a merge mai departe daca era un rasp favorabil la contestatie?
- unde pot (ca locatie) sa depun plangerea - paratul are domiciliul in sect 2 si acolo as vrea sa depun;
- sper sa ma sprijiniti cu un model, de argumentare ma ocup eu :) ;
- trebuie platita o taxa de timbru - daca da, cat si unde?
Daca mai aveti eventuale sfaturi....va multumesc anticipat.