avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 876 soluții astăzi
Forum Activitate doru_gabi

Activitate doru_gabi

Buna seara! Eu incerc sa obtin autorizatia de modificare pentru perete. Deocamdata am certificatul de urbanism, contractul cu firma de salubrizare, acordul asociatiei, la care trebuie sa adaug avizul de mediu (proiectantul trebuie sa completeze anumite date in vederea obtinerii), expertiza tehnica, deviz general, referate de verificare si calculul coeficientului de transfer termic G (treaba proiectantului). Cel cu care am luat legatura refuza sa faca proiectul deoarece nu am autorizatie pentru inchiderea balconului, iar in proiectul final balconul ar aparea asa cum a fost construit, fara inchidere. Primaria imi spune ca nu-mi trebuia autorizatia pentru inchidere (parter si ultimul etaj). Aici este dilema mea: intru in legalitate cu inchiderea balconului reluand tot demersul pentru obtinerea autorizatiei, sau merg inainte cu certificatul pe care il am si obtin autorizatia doar pentru demolarea peretelui? In cele din urma doresc sa am act pentru ambele modificari. Multumesc!
Buna ziua! Locuiesc la ultimul etaj (9), detin apartamentul din 2010, am schimbat cornierul de pe balcon cu termopan in 2011 (fara autorizatie). In acest moment doresc sa fac acces din bucatarie in balcon, eliminand peretele (nu face parte din structura de rezistenta, am certificatul de urbanism). Proiectantul imi spune ca in proiectul final nu poate sa treaca si balconul inchis deoarece nu am autorizatie pentru inchiderea respectiva. De la biroul de urbanism al primariei de sector mi se spune ca nu am nevoie de autorizatie pentru inchidere la parter si la ultimul etaj. Nu primesc totusi nicio baza legala de la primarie pentru a sustine aceasta. Comunic cele aflate proiectantului, iar acesta refuza sa-mi mai faca proiectul pe motiv ca nu are baza legala si ar fi ilegal sa-mi includa si balconul in proiectul final. Va rog, AJUTOR!!!#-o