avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1501 soluții astăzi
Forum Activitate RalucaNistor

Activitate RalucaNistor

Sunt asistenta medicala si in luna Octombrie am fost pana pe data de 25 in concediu postnatal, mai apoi am intrat in concediu de maternitate. Am primit fluturasul de salarizare pe care se indica cresterea salariala a salariului tarifar calculat de la 1220 lei la 1525 lei si a S.B.L.G. de la 1568 lei la 1961 lei. Toate bune pana sa constat ca la rest de plata era indicata suma de 1479 lei pentru 17 zile, adica 87 lei/zi, ca si in septembrie cand au fost 22 de zile lucratoare si am luat 1914 lei, adica tot 87 lei/zi. in concluzie nu am constatat o marire salariala. Mentionez ca si in septembrie am fost tot in concediu postnatal. Am mers la conducerea sptalului care mi-a spus ca fiind in concediu medical se aplica planul tarifar din ultimele 6 luni, deci nu primesc nici un leu in plus. Va rog sa ma lamuriti cu privire la acest aspect pentru ca nu am gasit in lege nici un articol care sa spuna ca persoanele in concediu medical nu li se mareste salariul. VA ROG SA IMI RASPUNDETI!!!! MLTUMESC