avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate alex_alex_92

Activitate alex_alex_92

Am inteles, tocmai de aceea sunt confuz.

Problema e ca eu primesc acesti bani de la un serviciu online. Eu, teoretic, nu ii realizez cu mana mea.

In fine, cred ca va trebui cumva creat un cadru legal si pentru acest serviciu. Nu mi se pare corect sa platesc taxe peste taxe. Sau cel putin sa fie justificate si in concordanta cu realitate. Da, stiu, e o utopie ce zic.

Multumesc,
Sarut-mana,

Multumesc mult de timp si pentru raspuns.

Problema mea e urmatoarea:

Eu nu eliberez bon si nici factura. Serviciul online AirBnb se ocupa de toata treaba aceasta. Acestia iau banii de la client, le elibereaza bon/factura, iar apoi imi transfera mie banii. Practic, eu dau camera spre serviciul Airbnb, cu sediul intr-un oras din Europa.

Fizic, eu nu iau/predau banii clientului ci doar pun camera la dispozitie.

De aceea nu inteleg de ce trebuie sa declara (sau daca trebuie sa declar) la ANAF aceasta activitate. Practic, as plati de doua ori taxe. O data plateste Airbnb in statul de resedinta de unde functioneaza (acestia au un comision care ma taxeaza) si eu inca o data in Romania.

Ce parere aveti?

Multumesc,
Buna ziua,

As vrea sa dau o camera de aprox 18 mp prin serviciul AirBnB. Exista un precedent legal pentru astfel de servicii? Sau un cadru legal?

As vrea sa stiu daca si cum pot face banii incasati sa-i impozitez (daca e nevoie), pentru a fi in legalitate.

Multumesc,
Buna ziua,

Am doua intrebari. Eu detin, in prezent, un imobil care in CF este descris ca Unitate Individuala. Nu am vazut niciunde ceva de destinatia acestuia.
Vreau sa-l dau in chirie catre un atelier de croitorie. Tin sa mentionez ca este ipotecat la banca, dar am primit acordul de catre banca pentru chirie, dar trebuie sa introduc niste clauze in contract.

Intrebarile mele sunt:

- exista pe site-ul unei institutii de stat un model de contract de inchirere?
- am nevoie de alte aprobari pentru a putea sa-i dau in chirie la croitor (acesta este PFA)?

Sper ca am intrebat corect si am furnizat informatiile corecte. Sunt incepator si chiar nu stiu cum sa fac asta. Doresc sa o fac cat mai legal posibil si sa nu am probleme. Nici eu, nici chiriasul.

Va multumesc de rabdare,
O zi frumoasa