Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Este legal serviciu AirBnB in Romania?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Este legal serviciu AirBnB in Romania?

Buna ziua,

As vrea sa dau o camera de aprox 18 mp prin serviciul AirBnB. Exista un precedent legal pentru astfel de servicii? Sau un cadru legal?

As vrea sa stiu daca si cum pot face banii incasati sa-i impozitez (daca e nevoie), pentru a fi in legalitate.

Multumesc,
Inchirierea de camere pentru turisti, se impoziteaza cu 16% impozit, la care se adauga CAS si CASS. Este legala activitatea mentionata de catre dvs.
Trebuie sa depuneti la ANAF declaratia privind venitul estimat, in termen de 15 zile de la data inchirierii.
Sarut-mana,

Multumesc mult de timp si pentru raspuns.

Problema mea e urmatoarea:

Eu nu eliberez bon si nici factura. Serviciul online AirBnb se ocupa de toata treaba aceasta. Acestia iau banii de la client, le elibereaza bon/factura, iar apoi imi transfera mie banii. Practic, eu dau camera spre serviciul Airbnb, cu sediul intr-un oras din Europa.

Fizic, eu nu iau/predau banii clientului ci doar pun camera la dispozitie.

De aceea nu inteleg de ce trebuie sa declara (sau daca trebuie sa declar) la ANAF aceasta activitate. Practic, as plati de doua ori taxe. O data plateste Airbnb in statul de resedinta de unde functioneaza (acestia au un comision care ma taxeaza) si eu inca o data in Romania.

Ce parere aveti?

Multumesc,
Realizati niste venituri care trebuie declarate la fisc, intr-un fel sau altul.
Am inteles, tocmai de aceea sunt confuz.

Problema e ca eu primesc acesti bani de la un serviciu online. Eu, teoretic, nu ii realizez cu mana mea.

In fine, cred ca va trebui cumva creat un cadru legal si pentru acest serviciu. Nu mi se pare corect sa platesc taxe peste taxe. Sau cel putin sa fie justificate si in concordanta cu realitate. Da, stiu, e o utopie ce zic.

Multumesc,
Dvs. primiti contravaloarea inchirierii spatiului, aici in Romania, astfel ca va trebui sa achitati taxe pentru acest venit. Nu este nevoie de o alta reglementare decat cea existenta in Codul Fiscal.