avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Activitate b3791m

Activitate b3791m

De platit platesc. Am sa ai mai dau 500 lei si cam atat.
De pe 4 decembrie pana acum nu mi.a citit dosarul.. Imi spune ca nu ai da voie si ca o sa dea in judecata.. Sincer.. Nu vreau sa fiu luat nici in ochi rai de procurori..
Acum imi spune ca are procese si deabea din februarie o sa faca toate demersurile..
Daca nu ai timp de ce ai fost de acord sa colaboram ..

Si pentru calatinm75 , singur mi-ar fi greu sa ma descurc din cauza locului de munca.. Nu prea am timp liber.. Si asa am vorbit si cu avocata.. Sa facem o declaratie sau ceva in care recunosc ca am gresit si ca suport consecintele..

Au trecut 4-5 luni.. Sper sa se poata rezolva..
Am angajat avocat ca am inteles ca asa merge putin mai repede treaba daca face "presiune" cum trebuie..
Dupa cum spuneti si dvs, este vina ei nu a mea.
Daca asa sa semnat contractul ar fi frumos sa il duca pana la capat asa..
Si se poate lua amenda pt asa ceva?
Buna ziua,

Am angajat o doamna avocat in cazul meu cu un permis retinut pt numere rosii expirate pe data de 4 decembrie..
Am "batut palma" pentru suma de 2.000 lei (dupa mine cam mult) pentru a se ocupa de caz.. Am stabilit 1000lei la inceput si 1000 la sfarsit cand am permisul in mana si se inchide dosarul cu NUP (dupa cum mi a promis).
Intre timp a fost sa.mi prelungeasca dovada si doar atat. Pe 19 imi expira dovada ma chemat pe 18 sa o duc si sa dau si restul de bani..

Ce pot face?
Daca pe contract scrie clar 1000 la inceput + 1000 la sfarsit.. De ce sa platesc acum?
Mi a spus ca in 1-3 luni o sa primesc nup.. Acum ma trezesc ca imi spune ca poate dura si 8 luni si 1 an jumate..

Nu sunt multumit si pt cei 1000 lei nu mi a citit nici dosarul am impresia..
Tot spune ca ea are dosare si procese.. Dar daca de mine nu ai timp de ce ai acceptat sa ma reprezinti?

Spune ca a primit amenda (nu stiu de unde) pt ca a luat bani in rate.

PS: Daca eu semnez un contract cu un avocat.. Trebuie sa ai platesc si consultatia?
Prima data am fost de mi.a explicat si mi a luat 150 lei pt 30 min de.. Vorba..
Si dupa am semnat contractul..
Stiam ca nu se mai plateste consultatia daca eu creau sa colaborez cu respectivul avocat. Sau poate ma insel..
Multumesc.
Salut.
In data de 9.10.2015 am fost prins de catre un echipaj de politie "circuland" (ca defapt stationam in fata unui magazin) cu numere provizorii expirate..
A urmat o seara alba fiind dus la sectie.. declaratii.. etc
Nu aveam actelea mine nici permisul.. mi-a fost eliberata o DOVADA DE CIRCULATIE de 15 zile iar dupa care suspendarea permisului pe 30 de zile. Neavand permisul la mine mi sa comunicat sa predau permisul in 5 zile la udriste..
A 3a zi am fost si am predat permisul..
INTREBARE: SE POATE ELIBERA DOVADA DE CIRCULATIE DACA EU NU LE AM DAT PERMISUL ? ( NU IL AVEAM LA MINE )?

De atunci pana acum a trecut 1luna jumate nu am fost contactat de nimeni.. am fost la politie ei nu aveau nimic pe numele meu am fost trimis la udriste si nici acolo nu aparea nimic pe numele meu.. am fost trimis la parchet.. la parchet nu am putut intra neavand program cu sectorul meu decat luni si joi.. de curiozitate ma duc la sectia de politie si insist.. "doamna haideti sa cautam ca aici la sectie mi sa facut dosarul.." in cele din urma da un telefon si imi spune numarul de dosar si ca mai multe informatii la parchet..

Urmeaza sa merg luni.. dar ca idee ce ma paste? Ma poate ajuta cineva cu niste pasi de urmat..
Suspendarea permisului expira pe 24.11.2015.. eu ce fac ma duc sa ridic permisul sau nu?
2. Daca nu cum pot obine o dovada de circulatie pe 30 de zile?(repet a trecut 1 luna jumate de la eveniment).. stiam ceva de un certificat de grefa.. dar nu stiu de unde .. cum se obtine si unde merg cu el..
3.Daca merg luni la parchet.. acolo il voi gasi pe procuror? Pentru ca eu nu am fost contactat de nimeni..

Si ca idee am fost prinsa 500m de casa.. iar dupa 3 zile sa inmatriculat si masina... asa ghinion..

Va rog frumos daca ma poate ajuta cineva.. si chiar si un avocat care crede ca se poate ocupa de cazul meu sa termin cat mai repede cu asta.. astept pareri/sfaturi si propuneri ..

O zi buna,