avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1143 soluții astăzi
Forum Activitate cimpeancecilia

Activitate cimpeancecilia

Va multumesc tare mult pentru sugestii!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi, indrumari legale cu privire la achitarea unui contract de credit pentru care sunt presata de KRUK Romania SRL - cesionarul creditului pentru incheierea unui angajament la o suma enorm de mare fata de creditul angajat.
In anul 2008 am contractat un credit de la PIREUS BANK ROMANIA S.A., in baza adeverintei de salariu (sunt salariat bugetar) am respectat graficul de plati pana in anul 2010 cand a intervenit reducerea salariatilor bugetari cu 80% nu 25%. Din acest an si pana in anul 2013, la fiecare 6 luni am mers la banca cu adeverinta de salariu prin care am facut dovada ca nu mi-a crescut salariul. La fiecare 6 luni, banca aplica procedeul - restructurare- procedeu pt care imi aplica 100 euro comision pe care mi-l adauga la credit (total 700 euro adaugat la creditul principal). Ma repet dar doresc sa fiu inteleasa: la fiecare 6 luni stabileam cat pot sa platesc in fiecare luna din rata stabilita prin primul grafic de rambursare, eu am platit 400-500 lei/luna, iar diferenta pana la 800 lei, banca PIREUS mi-o vira la credit, din cei 400-500 lei platiti imi aplicau mult la dobanda
si mai putin la creditul principal. Din 2013 nu am mai platit nimic. Acum sunt contactata telefonic, cautata personal de reprezentanti KRUK la domiciliul meu fara a fi informata prin document oficial ca mi s-a cesionat creditul. Sunt disperata , in final am solicitat doc. oficial de cesionare a contractului de credit si tr. sa restui KRUK-ului 73.601, 76 lei (credit principal 46210,31 lei, 22473,51 lei dobanda si 5849,74 lei penalizari). Fata de creditul contractat de mine in 07.05.2008, suma s-a dublat.Tot ce-am achitat pana in anul 2010 si din 2010-2013 cu reducere nu se vede la suma actuala. Ce cale mai simpla, mai usoara tr. sa aplic. Sunt salariat bugetar. Astept indrumarile dumneavoastra.
Va multumesc tare mult.