avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1070 soluții astăzi
Forum Activitate VictorDobre

Activitate VictorDobre

Vă mulţumesc. Dar acel contract pentru drepturi de autor pe care îl am şi unde obţin un venit constant lunar (1.500 lei brut) nu contează? Adică faptul că din luna noiembrie (adică imediat după ce am încheiat CIM) mi se vor reţine la sursă contribuţiile sociale şi de sănătate nu au nicio importanţă la calitatea de asigurat? Adică mai trebuie să închei, în plus, alte contracte cu casele de Pensii şi de Sănătate (1.500 lei este mai mult decât salariul minim pe economie)? Vă mulţumesc
Buna ziua, vă rog mult sa mă ajutati cu raspunsul la urmatoarea problemă. Am avut CIM de mai mulţi ani, care a incetat in cursul lunii noiembrie. Acum am doar un contract pe drepturi de autor, pentru care, până în prezent, nu plăream nici CAS şi nici CASS (deoarece aveam la alta firma CIM). Vă rog mult să-mi spuneţi ce trebuie să fac astfel încât să fiu asigurat în continuare la sănătate şi să meargă în continuare, vechimea. Ştiu că acum trebuie să mi se reţină, la sursă, CAS şi CASS. Precizez că angajatorul nu plăteşte nimic pentru acest contract pe drepturi de autor, care este în sumă brută de 1.500 lei. Aşadar, sumele pe care ar urma să le achit sunt doar de 126 lei CAS şi 82 lei CASS). Trebuie să mai achit ceva în plus, să fac un contract suplimentar cu Casa de Pensii sau cu cea de Sănătate? Iar acest contract pe drepturi de autor (pe care îl am de 5 ani) trebuie să-l înregistrez undeva acum, în noua situaţie, când reprezintă singura sursă de venit? Vă mulţumesc mult şi vă rog din suflet să mă ajutaţi, am 50 de ani, am probleme grave de sănătate şi nu îmi permit să fac vreo greşeală şi să mă trezesc că nu sunt asigurat sau că nu mi-a mers stagiul de cotizare. Mulţumesc foarte mult
Vă mulţumesc mult. Aş vrea să vă mai întreb care este procedura când se judecă apelul. Există un singur termen la care se judecă sau pot fi mai multe, inclusiv amânări? Mulţumesc
Vă mulţumesc mult. Pentru că nu cunosc procedurile juridice decât din auzite, vă mai rog sămi spuneţi după cât timp se face apelul? Adică, după pronunţare trebuie să aştept motivaţia şi apoi există un interval de timp în care se poate face? Şi, în general, care este perioada între pronunţare şi redactarea motivaţiei (cu aproximaţie sau care ar fi perioada minimă, ca să ştiu cât timp am la dispoziţie pentru găsirea unui avocat serios). Vă mulţumesc foarte mult
Bună ziua, vă rog sa mă ajutaţi cu un raspuns la următoarea problema. Sunt parte intr-un proces in calitate de intervenient principal (intervenient in nume propriu, prin formularea si acceptarea cererii de interventie principala). Dacă instanţa de fond a dat câştig de cauză petentului (decizie prin care i se acorda acestuia jumatate dintr-un teren al meu), eu pot formula apel? Precizez ca parti in proces sunt petentul, o institutie publica locala în calitate de parat şi eu in calitate de intervenient in nume propriu. Vă mulţumesc