Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pot introduce apel in calitate de intervenient?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pot introduce apel in calitate de intervenient?

Bună ziua, vă rog sa mă ajutaţi cu un raspuns la următoarea problema. Sunt parte intr-un proces in calitate de intervenient principal (intervenient in nume propriu, prin formularea si acceptarea cererii de interventie principala). Dacă instanţa de fond a dat câştig de cauză petentului (decizie prin care i se acorda acestuia jumatate dintr-un teren al meu), eu pot formula apel? Precizez ca parti in proces sunt petentul, o institutie publica locala în calitate de parat şi eu in calitate de intervenient in nume propriu. Vă mulţumesc
da, intervenientul in interes propriu poate formula toate caile de atac ce-i sunt recunoscute partilor in proces
Vă mulţumesc mult. Pentru că nu cunosc procedurile juridice decât din auzite, vă mai rog sămi spuneţi după cât timp se face apelul? Adică, după pronunţare trebuie să aştept motivaţia şi apoi există un interval de timp în care se poate face? Şi, în general, care este perioada între pronunţare şi redactarea motivaţiei (cu aproximaţie sau care ar fi perioada minimă, ca să ştiu cât timp am la dispoziţie pentru găsirea unui avocat serios). Vă mulţumesc foarte mult
~ Conținut șters la cerere ~
Vă mulţumesc mult. Aş vrea să vă mai întreb care este procedura când se judecă apelul. Există un singur termen la care se judecă sau pot fi mai multe, inclusiv amânări? Mulţumesc
VictorDobre, utilizator
Teoretic, vor fi mai multe termene.