avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pot introduce apel in calitate de intervenient?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pot introduce apel in calitate de intervenient?

Bună ziua, vă rog sa mă ajutaţi cu un raspuns la următoarea problema. Sunt parte intr-un proces in calitate de intervenient principal (intervenient in nume propriu, prin formularea si acceptarea cererii de interventie principala). Dacă instanţa de fond a dat câştig de cauză petentului (decizie prin care i se acorda acestuia jumatate dintr-un teren al meu), eu pot formula apel? Precizez ca parti in proces sunt petentul, o institutie publica locala în calitate de parat şi eu in calitate de intervenient in nume propriu. Vă mulţumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:52, 20 Noiembrie 2015
da, intervenientul in interes propriu poate formula toate caile de atac ce-i sunt recunoscute partilor in proces
Vă mulţumesc mult. Pentru că nu cunosc procedurile juridice decât din auzite, vă mai rog sămi spuneţi după cât timp se face apelul? Adică, după pronunţare trebuie să aştept motivaţia şi apoi există un interval de timp în care se poate face? Şi, în general, care este perioada între pronunţare şi redactarea motivaţiei (cu aproximaţie sau care ar fi perioada minimă, ca să ştiu cât timp am la dispoziţie pentru găsirea unui avocat serios). Vă mulţumesc foarte mult
~ Conținut șters la cerere ~
Vă mulţumesc mult. Aş vrea să vă mai întreb care este procedura când se judecă apelul. Există un singur termen la care se judecă sau pot fi mai multe, inclusiv amânări? Mulţumesc
Ultima modificare: Vineri, 20 Noiembrie 2015
VictorDobre, utilizator
Teoretic, vor fi mai multe termene.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce inseamna petent de fond ? ContSters311821 ContSters311821 Buna ziua, mi-a venti acasa o citatie in care eu sunt chemat la tribunal in calitate de intervenient,(daca ati putea sa-mi spuneti ce inseamna asta ), iar ... (vezi toată discuția)
Tardivitate recurs ilinico ilinico X introduce actiune in revendicare impotriva mea. Aflam ca donase acel teren fiicei lui si nu mai era proprietar la momentul cand introdusese actiunea . Noii ... (vezi toată discuția)
Intervenientul in interes propriu este parte in proces? gigelas gigelas Buna seara, Un intervenient in nume propriu,este considerat ca si parte in proces ? Daca i s-a respins cererea de interventie,deoarece nu a fost sustinuta de ... (vezi toată discuția)