avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Activitate CrinaFlavia

Activitate CrinaFlavia

Multumesc pentru informatii! :)
Buna ziua! Am divortat in anul 2012 si in urma hotararii cei doi copii mi-au fost incredintati, iar autoritatea parinteasca mi-a fost atribuita doar mie. Eu am cerut ca cei doi copii sa aiba domiciliul la mine pentru ca tatal este o persoana violenta ( fetita, fiind mai mare a ramas cu traume - intrucat a asistat la bataile repetate pe care eu le-am primit, uneori chiar si ea-). Tin sa mentionez ca eu am fugit de la domiciulul pe care il aveam cu fostul sot, impreuna cu copiii la parintii mei,urmand apoi sa il chem in judecata pentru un divort de comun acord. Desi, el fusese violent cu mine, inca influentata de sentimente am considerat ca acest divort s-ar putea face pe cale amiabila si fara incidente. In urma divortului, s-a stabilit doar contributia lunara si nu s-a specificat niciun program de vizitare. In acest an, m-a chemat in judecata pentru dreptul sau la exercitarea autoritatii parintesti, acuzandu-ma ca " am plans si l-am implorat sa renunte de buna voie la acest drept"- lucru neadevarat , singurul lucru pe care i l-am cerut a fost acela de a fi de acord ca cei doi copii sa aiba domiciliul la mine. Tatal copiilor este o persoana instabila psihic deoarece trece foarte usor de la o stare la alta, fara motive clare, este paranoic- mereu ma acuza ca as complota impotriva lui si ca as avea legaturi cu alte persoane - un alt lucru neadevarat deoarece eu nu aveam nici telefon si nu puteam lua legatura cu nimeni din familia mea sau din cercul meu de prieteni . Are un dosar penal pentru vatamare corporala, lovind un vecin doar pentru ca acesta vorbise prea tare pe drumul public seara. Acest incident a fost in perioada cat noi eram casatoriti si pentru ca nu aveam conditii optime de trai in momentul in care s-a cerut si o ancheta sociala la domiciliul nostru, el a hotarat sa plecam in strainatate la mama sa. Acum doreste sa isi viziteze copiii si sa ii ia la domiciliul sau de sambata pana duminica dupa amiaza,inclusiv in perioadele de vacante. Vreau sa stiu cum as putea actiona astfel incat copiii sa nu paraseasca domiciliul meu ( poate sa ii viziteze , dar sa fie in prezenta mea pentru ca imi e teama ca nu cumva din razbunare sa le faca ceva copiilor). Copiii il percep ca pe un om strain. Copilul mai mare ( are 5 ani) nu vrea sa plece de langa mine( fetita, timp de un an de zile nu a vrut sa ramana in prajma niciunei persoane de sex masculin fara mine, aici incluzandu-l si pe tatal meu care cu greu a reusit sa ii dobandeasca increderea). El pozeaza acum ca un tata iubitor, desi in decurs de 3 ani de la divort abia daca a vorbit la telefon cu ei( iar in ultimele luni de cand a intentat procesul ma suna foarte des, interesandu-se de soarta lor). Bineinteles ca ma acuza ca tot eu l-am implorat sa nu ne viziteze in aceasta perioada pt a ma linisti. Va rog sa imi sugerati la ce sa ma astept ( daca as avea sau nu sansa sa castig ceea ce imi doresc si cum). Daca mai exista neclaritati , va rog sa ma intrebati, va voi raspunde cat se poae de sincer . Va multumesc!