Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Exercitare autoritate parinteasca dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Exercitare autoritate parinteasca dupa divort

Buna ziua! Am divortat in anul 2012 si in urma hotararii cei doi copii mi-au fost incredintati, iar autoritatea parinteasca mi-a fost atribuita doar mie. Eu am cerut ca cei doi copii sa aiba domiciliul la mine pentru ca tatal este o persoana violenta ( fetita, fiind mai mare a ramas cu traume - intrucat a asistat la bataile repetate pe care eu le-am primit, uneori chiar si ea-). Tin sa mentionez ca eu am fugit de la domiciulul pe care il aveam cu fostul sot, impreuna cu copiii la parintii mei,urmand apoi sa il chem in judecata pentru un divort de comun acord. Desi, el fusese violent cu mine, inca influentata de sentimente am considerat ca acest divort s-ar putea face pe cale amiabila si fara incidente. In urma divortului, s-a stabilit doar contributia lunara si nu s-a specificat niciun program de vizitare. In acest an, m-a chemat in judecata pentru dreptul sau la exercitarea autoritatii parintesti, acuzandu-ma ca " am plans si l-am implorat sa renunte de buna voie la acest drept"- lucru neadevarat , singurul lucru pe care i l-am cerut a fost acela de a fi de acord ca cei doi copii sa aiba domiciliul la mine. Tatal copiilor este o persoana instabila psihic deoarece trece foarte usor de la o stare la alta, fara motive clare, este paranoic- mereu ma acuza ca as complota impotriva lui si ca as avea legaturi cu alte persoane - un alt lucru neadevarat deoarece eu nu aveam nici telefon si nu puteam lua legatura cu nimeni din familia mea sau din cercul meu de prieteni . Are un dosar penal pentru vatamare corporala, lovind un vecin doar pentru ca acesta vorbise prea tare pe drumul public seara. Acest incident a fost in perioada cat noi eram casatoriti si pentru ca nu aveam conditii optime de trai in momentul in care s-a cerut si o ancheta sociala la domiciliul nostru, el a hotarat sa plecam in strainatate la mama sa. Acum doreste sa isi viziteze copiii si sa ii ia la domiciliul sau de sambata pana duminica dupa amiaza,inclusiv in perioadele de vacante. Vreau sa stiu cum as putea actiona astfel incat copiii sa nu paraseasca domiciliul meu ( poate sa ii viziteze , dar sa fie in prezenta mea pentru ca imi e teama ca nu cumva din razbunare sa le faca ceva copiilor). Copiii il percep ca pe un om strain. Copilul mai mare ( are 5 ani) nu vrea sa plece de langa mine( fetita, timp de un an de zile nu a vrut sa ramana in prajma niciunei persoane de sex masculin fara mine, aici incluzandu-l si pe tatal meu care cu greu a reusit sa ii dobandeasca increderea). El pozeaza acum ca un tata iubitor, desi in decurs de 3 ani de la divort abia daca a vorbit la telefon cu ei( iar in ultimele luni de cand a intentat procesul ma suna foarte des, interesandu-se de soarta lor). Bineinteles ca ma acuza ca tot eu l-am implorat sa nu ne viziteze in aceasta perioada pt a ma linisti. Va rog sa imi sugerati la ce sa ma astept ( daca as avea sau nu sansa sa castig ceea ce imi doresc si cum). Daca mai exista neclaritati , va rog sa ma intrebati, va voi raspunde cat se poae de sincer . Va multumesc!
Buna ziua,
Dreptul sau de a-si vizita copii nu poate fi ingradit decat daca s-ar pune problema decaderii din drepturile parintesti.
Despre luarea minorilor la el acasa se poate discuta dar va sfatuiesc sa solicitati si o expertiza psihologica a copiilr pentru a se stabili ca EI NU DORESC ACEST LUCRU.
(ar fi bine sa aveti avocat in instanta)
Despre comportamentul sau violent, ar trebui demonstrat cu probe si, eventual, martori nu doar cu vorbe.
Despre afirmatiile lui cu implorarile sunt vorbe care, inteleg, nu se pot dovedi cu nicio proba.
Exista si posibilitatea ca tatal sa isi copiii la sfarsitul unei saptamani sau in vacante, totusi fostul dvs. sot fiind tatal acelor copii; bineinteles acest lucru se va face si dupa ce instanta de judecata va cere o ancheta sociala si la dvs. si la fostul sot acasa si va administra si alte probe cu inscrisuri, martori etc! Ce puteti dvs. este sa solicitati ca in principal fostul sot sa ii poata vedea in prezenta dvs., acasa la dvs. (avand in vedere ce ati aratat in mesajul de mai sus!)si, eventual, in subsidiar fostul sot sa ii ia la el acasa dar o perioada scurta de timp, de cateva ore la un sfarsit de saptamana .....ramane in schimb problema cu vacantele copiilor......
Daca nu sunteti de acord va trebui sa decida instanta.
Inteleg ca el nu are un program de vizita prin hotarare judecatoreasca.

Daca vrea atat de mult sa isi vada copiii sa va dea in judecata daca considerati ca este mai bine sa ii vada in prezenta dvs.
Multumesc pentru informatii! :)
Crina Flavia, în principiu, aţi primit sfaturi corecte, însă în instanţă, depinde totul de judecătorul peste care nimeriţi.
Dacă domnul cere program de vizită, cu siguranţă va primi, iar copilulu şi la 3 ani se consideră a fi suficient de mare să plece la domiciliul tatălui, pentru "a scăpa de prezenţa stânjenitoare a mamei" (am citat din hotărâri judecătoreşti)
Dacă domnul cere autoritate părintească comună, iarăşi, e posibil să primească, fiindcă copiii "au şi mamă, şi tată, în egală măsură".
La ce să vă aşteptaţI? Iată:
1. mici cadouri primite de copii prin curier, prin poştă, pentru care trebuie să semnaţi de primire
2.mandate cu bani pentru copii-cadou de Moş, cadou de ziua lui-sume modice, dar care demonstrează bunăvoinţa
3. cenit la dvs. la domiciliu, cu martor, să-şi vadă copiii, dacă refuzaţi-vă alegeţi cu plângere la Protecţia copiilor, eventual şi cu un echipaj de Poliţie la poartă.
Cum demonstraţi că în 3 ani nu a venit să-şi viziteze copiii?
Dacă cheamă doi prieteni de pahar în instanţă, care jură că au fost cu dumnealui la uşa Dvs. şi Dvs. l-aţi gonit pe bietul tata, deveniţi mamă alienatoare.
Deci: Dacă vine la dvs. şi vede copiii, filmaţi toată întâlnirea, apoi, când pleacă, scrieţi-i mail , referindu-vă la vizita făcută. Îndemnaţi copiii să vorbească cu el, explicaţi-le că domnul e tatăl lor şi că îi iubeşte, vorbiţi foarte frumos cu el.