Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Proces tutela comuna si domiciliu impotriva dorintei ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Proces tutela comuna si domiciliu impotriva dorintei copilului

Buna ziua,

Situatie de fapt:
-Sotia divortata si recasatorita(are un copil de aproape 12 ani la care are tutela exclusiva)
-Actualul sot si-a gasit un loc de munca in Germ.si vrea sa-i duca acolo
-Fostul sot se opune doar pentru faptul ca de cand au divortat "mama nu ar fi vrut sa-l lase pe copil la el", el avand drept de visita dar nu si-a exercitat acest drept decat, in media, de doua-trei ori pe an.
-Tatal copilului traieste in concubinaj si mai are doi copii.
-Tatal mamei se opune si el la plecarea copilului, ajungand pana la a deveni martor impotriva ei in procesul deschis de tatal copilului.
-Tatal copilului a deschis proces prin care cere custodie comuna si domiciliul copilului la el impotriva dorintei copilului.

Copilul doreste sa se mute in Germ. si nu vrea sa se mute la tata sub nici o forma...

In Germ.copilul incepe scoala imediat ce va ajunge, este inscris deja la primarie ca fiind cu domiciliul acolo.

Ce poate mama sa faca pentru a reusi sa plece si sa nu fie sicanata dupa aceea.., sa poata veni in tara cu copilul cand vrea ea, sa si poata iesi la fel...
radu67, utilizator
Poate pleca deocamdată cat exercita singura autoritatea părintească sau are copilul în încredințare ca vechii legi.
La proces sa se apere și sa obțină măcar domiciliul la mama în Germania.
Tatal are drept de vizita in al 3-lea weekend...
Daca mama pleaca din tara cu copilul, poate fi acuzata de impiedicarea accesului la copil conform programului de vizita?
radu67, utilizator
Nun îl împiedică sa il viziteze, ii comunica în scris adresa și se oferă sa il găzduiască. Nici nu are nevoie de mai mult dacă îl vizita oricum de 3 ori pe an.
Oricum e bine sa apuce sa se mute.
Deocamdată, datoria mamei este să-l informeze pe tatăl copilului despre noul domiciliu, unde poate să-şi exercite dreptul la vizită.
Trebuie să vă mişcaţi repede, ca să puteţi demonstra că băiatul s-a integrat în noul mediu.
De asemenea, la proces, trebuie să arătaţi cu probe, cu martori, că tatăl nu s-a interesat de copil.
Copilul va fi ascultat în instanţă şi se va ţine cont şi de părerea lui.
Soţia dvs. să ceară autoritate părintească unică în favoarea ei şidomiciliul minorului la dânsa.Cereţi , în plus, ca, în situaţia în care instanţa nu acordă autoritate părintească comună, în sentinţa pe care o va da să suplinească semnătura tatălui pe relaţia Romania-Germania.
Dar prin faptul ca il anuntam in scris ca noua adresa a copilului este in Germ. nu poate sa sesizeze instanta ca nu si-a dat acordul pentru asta?

Inca o intrebare: ce impact ar putea avea bunicii(parintii mamei) in proces, acestia fiind martorii tatalui?