avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate toobz

Activitate toobz

Nu pot sa inchid vana,posibil ca atunci cand va fi mai frig sa dau drumu la caldura.intrebarea este cum stiu eu cat trebuie sa plateasca fiecare?centrala da apa calda si caldura,eu folosesc mai multa apa pt ustensile,ei mai putin,ei au un calorifer mare eu mai multe,cum stiu eu cat sa le cer pt consumul lor daca nu exista decat un contuar de gaz la centrala?cum impart costul facturii. ?
Mulțumesc
Am inchiriat un spatiu comercial unde proprietarul mai are langa alt spatiu mai mic si cantrala pe gaze este comuna ambilor chiriasi.in spatiul meu nu e nevoie sa incalzesc momentan,am un laborator cofetarie unde sunt multe frigidere si vitrine care emana caldura,am cuptorul care coace si da caldura,momentan este ok,nu stiu inca pe timpul iernii cat va consuma pt caldura si incalzit apa la robinet.contractul de furnizare este pe numele societatii mele.celalalt chirias doreste sa dam drumul caldurii pt ca la ei este rece,sunt contabili,stau pe loc,noi pregatim prajituri,mereu in agitatie,nu ne este frig,plus ca frigiderele noastre trebuie sa le tinem la o temperatura de 22 maxim 25 grade ca sa functioneze optim sa nu ridice consumul de curent .eu nu vad cum putem sa impacam aceasta situatie,mai ales ca nici nu cunosc vreo modalitate de calcul al consumului pt fiecare parte in vederea achitarii facturilor,cum fac?nu vreau sa ne certam dar nu gasesc solutia decat sa gaseasca ei alta sursa de incalzire,stie cineva cum as putea rezolva situatia?
Răspuns la discuția Mostenire, succesiune
va multumesc pentru raspunsuri dar inca nu sunt lamurita!!!! deci dupa decesul mamei a urmat susccesiunea,partea mamei,impartita intre cei 3 copii si tatal nostru.tatal cu cota lui de jumatate plus cota de la mama si noi copii cu cota noastra de la mama,acum doresc ca intreaga mostenire sa imi revina mie,de comun acord surorile si tatal renunta ca eu sa devin proprietar iar tatal sa beneficieze de drept de uz pe toata durata vietii de casa si teren,in urma acestei renuntari ,daca se face in mod unilateral adica fara alte pretentii,legea ma obliga sau nu la o sulta!!!multumesc
buna ziua,in urma decesului mamei am facut succesiunea si mostenitorii sunt 3 copii plus sotul mamei .dupa discutii avute impreuna am decis de comun acord ca cele doua surori sa renunte la mostenire in favoarea mea si tatal sa ramana cu drept de utilizare a casei si terenului unde se afla casa pe toata durata vietii lui.
Am fost la notar si mi s-a spus ca legea ma obliga ca eu sa fac un act prin care sa platesc o sulta surorilor mele care renunta la mostenire in favoarea mea.Doresc sa stiu daca este adevarat sau nu.Surorile au fiecare locuinta proprietate personala.
Multumesc si astept raspunsul cat mai repede.