avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate EMIL1962

Activitate EMIL1962

Răspuns la discuția Posibila rapire de minor
la prima sesizare a fost chemata sotia l a director ,am facut o sesizare cu privire la situtie si a chemato imediat la birou
dupa o noua runda de neintelegeri am transmis un nou mesaj pe email in care am atasat o somatie de la directorul scoli din care reiese ca are adunate 13 absente nemotivate ,apoi o adeverinta din care sa rez ca fiul meu frecventeaza cursurile scoli resp in clasa a 4 a traduse si legalizate nu am primit nici un raspuns
Răspuns la discuția Posibila rapire de minor
deci din momentul ce mi incredinteaza minorul sa spunem pt 3 zile as putea fara probleme sa vin in tara daca am cele 2 documente certificat de nastere si certificat de casatorie.
poate sa ma acuze de rapire?minorul avand domiciliul acaasa la mine in romania fiind inscris in scoala in romania?
Răspuns la discuția Posibila rapire de minor
daca eu as scoate copie dupa certificatul de nastere (apostilat )copie dupa certificatul de casatorie (apostilat )as putea aduce copilul in tara?fara pasaport? satia spune ca o sa pot petrece cateva zile cu el ...asa spune .dar nu cred pot "?sau nu?
ar trebui sa merg si la consulat roman din italia sa scot un alt document?isotia ma poate acuza de rapire?
Răspuns la discuția Posibila rapire de minor
in declartia scrisa in fata notaru;ui este specificat plecarea minorului impreuna cu mama lui in o excursie in italia perugiabiletele fiind dus intors diferenta de 6 zile dar perioada excursiei este trecuta 29.10.2015-29.10.2016 find trecuta excursie nu cred ca are drepturi legale de stabilire si sa duca copilul la alta scoala fara acordul meu si fisa matricula a copilului de la scoala
Răspuns la discuția Posibila rapire de minor
in procura respectiva se stipuleaza ca,copilul se deplaseaza in vacanta in italia perioada deplasari 30/10/-06/11/2015 darare valabilitate 1 an
Răspuns la discuția Posibila rapire de minor
am sesizat scoala unde la inscris ca se confrunta cu o problema grava am atast instiintarea scoli unde a invatat si unde este inscris tradus si legalizat adeverinta in care reiese ca minorul urmeaza cursurile scoli generale fiind in clasa 4 a
daca sesizez organele protectia minorilor din italia imi iau copilul pana la elucidare ,ea nu are acte ,servici,rezidenta nimic
Răspuns la discuția Posibila rapire de minor
conform art.2 pct.11.lit.b din Regulamentul II bis de la Bruxelles (2201/2003) copilul treb sa revin a la rezidenta unde o au parinti si el
conf conv de la haga nici un parinte nu poate decinde singur viitorul copilului
Buna seara,
Pe scurt ,casatorit de 12 ani nu au fost certuri familiale niciodata am decis de comun acord sa plece sotia mea in vacanta la sora ei pe perioada vacantei de 7 zile pe care o veu copii de la scoala
m mers am luat bilete dus intors plecarea 30.10.2015-intorcere 06.11.2015 am mers la notar am facut procura pentru 1 an pentru ca am cazut de acord sa mearga si la vara si i am condus la aeroport pe sotie si copil 10 ani si a 2 zi sun si mi spune ca ea ahotarat sa ramana in italia si ca da copilul la scoala acolo ,nu ma mai iubeste si intre noi sa terminat totul de educatia copilului se va ocupa ea eu pot sa vin sal vizitez cand vreu .Sunt disperat am plecatt in italia am vz copilul 35 min la un mecdonalds sora ei nu ma primit in casa pe motiv ca o sa fac scandal.am acceptat conditiile sa mi vad copilul ce fac mai departe?unde si cum sa procedez disperare nu e un cuvant potrivit e mult mai grava starea in care ma aflu