Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Posibila rapire de minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Posibila rapire de minor

Buna seara,
Pe scurt ,casatorit de 12 ani nu au fost certuri familiale niciodata am decis de comun acord sa plece sotia mea in vacanta la sora ei pe perioada vacantei de 7 zile pe care o veu copii de la scoala
m mers am luat bilete dus intors plecarea 30.10.2015-intorcere 06.11.2015 am mers la notar am facut procura pentru 1 an pentru ca am cazut de acord sa mearga si la vara si i am condus la aeroport pe sotie si copil 10 ani si a 2 zi sun si mi spune ca ea ahotarat sa ramana in italia si ca da copilul la scoala acolo ,nu ma mai iubeste si intre noi sa terminat totul de educatia copilului se va ocupa ea eu pot sa vin sal vizitez cand vreu .Sunt disperat am plecatt in italia am vz copilul 35 min la un mecdonalds sora ei nu ma primit in casa pe motiv ca o sa fac scandal.am acceptat conditiile sa mi vad copilul ce fac mai departe?unde si cum sa procedez disperare nu e un cuvant potrivit e mult mai grava starea in care ma aflu
Buna seara,
1. Atata timp cat dumneavoastra ati semnat la notar incuviintarea pentru minor si nu a fost depasit termenul nu-i rapire.
2. Va sfatuiesc sa introduceti actiune de divort, sa solicitati un program de vizitare al minorului si apoi sa va adresati autoritatilor italiene pentru punerea in executare a sentintei.
conform art.2 pct.11.lit.b din Regulamentul II bis de la Bruxelles (2201/2003) copilul treb sa revin a la rezidenta unde o au parinti si el
conf conv de la haga nici un parinte nu poate decinde singur viitorul copilului
Pare sa fie răpire la prima vedere.
Încercați sa va grăbiți sa inițiați procedura.
am sesizat scoala unde la inscris ca se confrunta cu o problema grava am atast instiintarea scoli unde a invatat si unde este inscris tradus si legalizat adeverinta in care reiese ca minorul urmeaza cursurile scoli generale fiind in clasa 4 a
daca sesizez organele protectia minorilor din italia imi iau copilul pana la elucidare ,ea nu are acte ,servici,rezidenta nimic
Ce anume scria în declarația pe care ați semnat-o la notar? Fiți cât mai exact.