avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nerespectarea unei hotariri judecatoresti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nerespectarea unei hotariri judecatoresti

In urma unei ordonante pesedinteala , instanta hotaraste incredintarea minorei la tata. Aceasta hotarire este definitiva si executorie fara termen si fara somatie , la aceasta hotarire sa facut si recurs si a fost respins . Vreau sa mentionez ca minora in virsta de 11 ai se afla in Madrid la mama acesteia , care refuza sa sa supuna hotariri judecatoresti . CE AR TREBUI SA FAC EU SA ADUC MINORA IN ROMANIA UNDE EA ARE DOMICILIUL SI UNDE ESTE INSCRISA LA SCOALA .
Hotararea respectiva ar trebui sa fie recunoscuta si de statul spaniol dar trebuie sa urmati o procedura speciala pentru a fi executata pe teritoriul Spaniei.
Mama poate fi acuzata de rapire internationala de copil , potrivit Convenţiei de la Haga din 25.10.1980 asupra aspectelor civile ale răpirii internaţionale de copii (la care România a aderat prin Legea nr. 100/1992, publicată în M.Of. nr. 243/30.09.1992).
În calitatea sa de Autoritate Centrală, Ministerul Justiţiei din România are ca principale atribuţii:
- primirea de la reclamant a cererii de înapoiere a unui copil ce a fost deplasat ori reţinut ilicit într-un alt stat contractant sau, după caz, a cererii privind organizarea sau exercitarea dreptului de vizită ;
- înaintarea cererii Autorităţii Centrale străine pe al cărei teritoriu se crede că s-ar putea afla minorul;
- asigurarea colaborării între cele două autorităţi şi reclamant până la soluţionarea cererii.

Convenţia de la Haga are ca obiect, printre altele, si faptul de a asigura înapoierea imediată a copiilor deplasaţi sau reţinuţi ilicit în orice stat contractant..

freeelis a scris:

Mama poate fi acuzata de rapire internationala de copil , potrivit Convenţiei de la Haga din 25.10.1980 asupra aspectelor civile ale răpirii internaţionale de copii (la care România a aderat prin Legea nr. 100/1992, publicată în M.Of. nr. 243/30.09.1992).
În calitatea sa de Autoritate Centrală, Ministerul Justiţiei din România are ca principale atribuţii:
- primirea de la reclamant a cererii de înapoiere a unui copil ce a fost deplasat ori reţinut ilicit într-un alt stat contractant sau, după caz, a cererii privind organizarea sau exercitarea dreptului de vizită ;
- înaintarea cererii Autorităţii Centrale străine pe al cărei teritoriu se crede că s-ar putea afla minorul;
- asigurarea colaborării între cele două autorităţi şi reclamant până la soluţionarea cererii.

Convenţia de la Haga are ca obiect, printre altele, si faptul de a asigura înapoierea imediată a copiilor deplasaţi sau reţinuţi ilicit în orice stat contractant..



Da, dar mama probabil ca a avut de la tata procura sa scoata fetita din tara... Daca inca mai este in perioada pentru care e valabila procura, nu este vorba de nici o rapire si atunci situatia e un pic diferita
Procura este expirata din luna august 2011 . Si aceasta procura m-ia fost facuta de sotie mie , iar eu cind am ajuns in spania aceasta mia furat actele minorei si eu am fost amenintat sa parasesc teritoriul spaniei
Chiar daca a avut procura pentru scoaterea din tara a minorei , mama poate fi acuzata de acest lucru ... asa cum am mai spus, Convenţia de la Haga are ca obiect, printre altele, si faptul de a asigura înapoierea imediată a copiilor deplasaţi sau reţinuţi ilicit în orice stat contractant..

Mama nu mai are cum s-o retina pe minora, atata timp cat tatalui i s-a incredintat copilul spre crestere prin hotarare judecatoreasca ... ar exista o singura varianta , promovarea unui litigiu pe dreptul comun ...

Alte discuții în legătură

Tatal nu respecta hotararea judecatoreasca de inapoiere minor Florentina_A Florentina_A In urma cu aproximativ un an de zile mama minorului i-a dat procura in scop turistic tatalui, acesta fiind cetatean italian. La acea data minorul nu era ... (vezi toată discuția)
Rapire internationala de copil catalinagt catalinagt Buna ziua. Rog Dnii Avocati cu experienta in probleme de rapire internationala de minori sa-mi indice cum se poate rezolva urmatoarea situatie! O ruda a ... (vezi toată discuția)
Rapire internationala de copii CorinaCristinne CorinaCristinne Buna seara, se da urmatoarea situatie: sotie, cetatean roman, sotul, cetatean turc. Au locuit 2 ani impreuna in Turcia, in 2014 s-a nascut o fetita, care are ... (vezi toată discuția)