avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1939 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdanm33

Activitate Bogdanm33

Buna ziua,

Va rog frumos sa imi dati un sfat.
In timp ce conduceam auto, conducatorul auto din fata mea a franat brusc, deoarece, a spus ca si in fata lui alt conducator auto a franat brusc, fiindca a incurcat semaforul verde pt inainte cu cel rosu care era pt la stg. In acest timp eu am franat dar nu am reusit sa evit atingerea auto din fata mea. Dupa 2 sec in spatele meu alt sofer nu a reusit sa pastreze distanta regulamentara.
Eu nu vreau sa ma scuz ,....da, am gresit, nu am reusit sa franez ii dau asigurarea celui din fata mea, si cel din spate imi da mie asigurarea, Dar ma framanta urmatorul lucru: de ce eu treb sa imi platesc ce mi s-a stricat la fata masinii desi exact nu se poate stabili nici daca eu am facut stricaciuni, nici daca cel din spatele meu a provocat toate acele stricaciuni ale masinii mele. Si ma intreb de ce firma de asigurari la care eu platesc asigurarea i-ar conveni sa plateasca o suma mai mare si nu sa o imparta cu celelalt asigurator care m-a lovit pe mine? Adica sa fie 50%-50%. Nu ar treb sa se implice si firma de asigurari? De ce politistul a acceptat varianta cea mai usoara , adica sa faca 2 procese verbale unu pt mine si altu pt cel care m-a lovit in spate?
Stiu ca pot face o expertiza si o contestatie dar nu stiu ce banii m-ar costa si cat timp? Astept sa imi raspundeti.
Va multumesc anticipat