avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate MariaMihai15

Activitate MariaMihai15

Răspuns la discuția Divort - Eroare judecator
Va multumesc mult pt raspunsul detaliat.
Va rog sa-mi spuneti si care ar fi pasii de urmat. Trebuie sa insist la oficiul cadastral sa accepte aceasta revenire la numele anterior in urma nepronuntatii instantei in hotarare? Sau trebuie sa fac un demers la judecatorie sa obtin un act care sa-mi ateste dreptul de a reveni la numele anterior?

Am tot auzit ce trebuia facut la data respectiva sau intr-un anumit termen, dar mi-ar fi cu adevarat util sa aflu ce se poate face acum.

Toata stima!
Răspuns la discuția Divort - Eroare judecator
Tocmai problema acestei proprietati ma preseaza acum, deoarece cei de la oficiul cadastral nu vor sa intabuleze integral apt pe numele meu deoarece considera ca nu pot dovedi ca cea care este trecuta ca si coproprietar (adica eu cu numele de atunci) a devenit eu cu numele de acum.
Mi-am schimbat atunci buletinul deoarece nascusem si nu-mi puteam scoate copilul din spital din cauza acestei hotarari.
Răspuns la discuția Divort - Eroare judecator
Am citit-o dar nu stiam ca trebuie neaparat sa se mentioneze la sfarsit. Credeam ca daca eu am solicitat si el a acceptat nu mai este o problema.
Spuneti ca nu se mai poate face absolut nimic acum si acel imobil in care apat ca si coproprietar cu numele din timpul casatoriei nu-l mai pot dobandi integral, vinde, lasa mostenire.... nimic doar pentru ca nu pot dovedi legal cum am revenit la numele dinainte?
Răspuns la discuția Divort - Eroare judecator
In cuprinsul hotararii se mentioneaza ca am solicitat pastrarea numelui.

Buna ziua!
Am divortat in 2004. Am solicitat in instanta pastrarea numelui din casatorie, fostul sot a fost intrebat in instanta daca consimte si a zis da.
La 4 ani dupa divort am avut nevoie de hotararea de divort pentru semnarea unor acte si am constatat atunci ca judecatorul a omis sa se pronunte in vreun fel asupra cererii de pastrare a numelui. Atunci mi-am schimbat buletinul revenind la numele de dinainte de casatorie.
In prezent vreau sa fac partajul cu fostul sot dar notarul a zis ca cei de la oficiul cadastral nu vor sa intabuleze imobilul pe numele meu din cauza acelei hotarari de divort care nu-mi da dreptul nici sa fi pastrat numele din casatorie, nici sa revin la cel anterior.
Am vorbit cu un avocat si mi-a spus sa cer indreptarea erorii materiale, dar la judecatorie mi s-a spus ca nu este eroare materiala.
Nu stiu cum sa procedez. Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Multumesc!
Buna ziua!
Unchiul meu a decedat in urma cu 2 ani si matusa trebuie sa faca succesiunea. Nu au copii, unicul bun un apt. Unchiul avea 4 frati cu care nu a tinut legatura de 20 ani. Stim doar ca au decedat 2, unul cu si unul fara copii.
Matusa mea nu stie adresele lor. Are doar un nr tel al unuia dintre frati dar nu raspunde nimeni.
Am fost la un avocat si a zis ca si la notariat si la judecatorie, matusa mea trebuie sa prezinte adresele celorlalti frati sau mostenitori, in caz contrar, nu va putea face succesiunea.
Este adevarat? Daca nu le stie decar numele, ce trebuie sa faca?
Va multumim!