avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Activitate elenaalex

Activitate elenaalex

Răspuns la discuția expertiza contabila judiciara
Pot sa imi fac forma juridica la ANAF dupa depunerea raportului la Tribunal?
Sunt conditionata de ceva la depunerea raportului?
Mersi
Buna ziua,
Va rog mult sa ma ajutati cu niste informatii privind pasii pe care trebuie sa ii execute un expert contabil judiciar.
Tocmai am primit prin posta de la tribunalul Bucuresti ca sunt numita ca si expert sa fac un raaport de expertiza contabila judiciara.
E primul meu raport si nu stiu chiar asa bine cum se face, in sensul ca nu stiu care sunt pasii de urmat.
Am vazut ca sunt destule persoane care se pricep in acest domeniu pe forum.
Va rog sa ma ajutati.
Stiu ca trebuie sa convoc partile. Intrebarile sunt:
- ii convoc la mine? (desi eu stau la alta adresa acum decat cea mentionata pe buletin=> ce fac in aceasta situatie?)
- in adrese catre ei, ce le cer, sa imi aduca copii dupa documentele prezentate la proces? trebuie sa vina si cu un proces verbal de predare - primire?
- un avocat mi-a sugerat sa chem partile in aceeasi zi la mine, pentru a nu exista suspiciuni.
- dupa ce fac raportul, trebuie sa ma duc cu el la ceccar sa il semneze si ei?
- trebuie depus ceva la BLET? si luat de la ei ceva ce se ataseaza la raport (am citit ceva de genul acesta pe net).
Eu nu vreau sa fac decont de chelutieli, nu decontez nimic, sa imi dea doar ce au stabilit ei provizoriu, vreau doar sa il fac si nu vreau sa ma complic cu alte sume.
Trebuie emisa vreo factura in acest sens cuiva, se retine ceva din suma provizorie?
Eu sunt expert contabil cu statutul de angajata a unei firme, nu am nicio forma juridica, deci nu pot emite o factura asa cum citeam pe net.
Va rog mult sa ma ajutati daca se poate cu toate detaliile si modele de adrese, rapoarte, sunt foarte presata de acest raport, nu vreau sa platesc amenda judiciara.#-o obiectivul nu pare greu de realizat, ma pricep sa il fac.
Va multumesc anticipat pentru ajutorul acordat