avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 949 soluții astăzi
Forum Activitate andipetre

Activitate andipetre

Buna ziua,
Am fost casatorit timp de 1 an si jumatate cu sotia.
Intre timp a aparut baiatul nostru, care acum are 2 ani si 4 luni.
Cand copilul avea 1an si cinci lun au inceput neintelegerrile dintre noi pe baza faptului ca mama nu mai avea grija de minor.
De cand copilul a implinit varsta de un an, mama copilului a inceput sa isi caute serviciu, motivand ca nu mai poate sta acasa si ca s-a saturat de viata de familie.
Spunea mereu" numai copil si acasa" cu toate ca acasa avea tot ce ii trebuia si faceam excursii in strainatate o data pe an, iar in tara, vacantele la mare si munte erau nelipsite.
Intre timp si-agasit de serviciu cand copilul a implinit 1 an si cinci luni.
La implinirea varstei copilului de 1 an si sase luni, a luat copilul de la domiciliu in care a fost crescut exclusiv de bunicii paterni, bunicii materni fiind din alt oras si trecand pe la nepotul lor 1 data la 3 luni cate 30 de minute.
DIn cauza discutiilor dintre noi,eu reprosandu-i mareu ca nu are grija de copil( nu ii facea mancare gatita, din cauza aceasta imbolnavindu-se deseori copilul, nu il baga in seama si mai mult il repezea cand acesta ii cerea atentia), sotia s-a mutat la domiciliul ei situat la 4 km distanta din acelasi oras.
Serviciul sotiei ii ocupa 9 ore pe zi,timp in care aceasta il lasa pe minor la domiciliu patern, pe timpul cat era ea la servici si il lua seara la domiciliul ei ca sa doarma cu el. acesta fiind ingrijit de mine si de bunicii paterni si pe ,timpul acestei luni de zile de la varsta de 1 an si cinci luni pana la 1 an si sase luni..
De cand a vent pe lume si pana la varsta de 1 an si sase luni, cipilul a fost ingrijit de noi si de parintii mei.
Dupa o luna, intorcandu-se de la servci, l-a luat la domiciliu ei si nu a mai vrut sa il aduca.
Am facut plangere la politie, deoarece era fapta penala, noi fiind inca casatoriti, nefiind depus dosarul de divort.
Politia a dat un raspuns impaciuitor, de genul ca a pus-o pe sotie sa semneze ca permite accesul neingradit al tatalui si bunicilor paterni la copil.
Fapt care nu s-a intamplat, decat la presiunea numeroaselor mesaje date de mine pe facebook, pe emailul ei, pe telefonul mobil si anume il puteam vedea pe minor 1 ora pe saptamana, doar atata aveam voie.
Pe facebook sotia imi spunea ca pot sa-l vad oricand numai sa vreau, iar cand ajungeam acasa la ea spunea ca numai 1 ora pe saptamana am voie sa imi vad copilul si sa fiu multumit,
Am facut reclamatii peste reclamatii la DGASPC si acestia, din motive de capacitate, m-au ajutat sa il vad 2 ore pe luna, la sediul lor in prezenta psihologilor de acolo. care mi-au acordat mie si parintilor mei in scris faptul ca avem relatii foarte bune cu copilul,in ciuda faptului ca ajunsesem sa il vad 1 ora la 15 zile.
Copilul meu imi spunea tati si era bucuros ca ma vedea de fiecare data.
Tin sa mentionez ca eu am intretinut total familia lucru pt care am dovezi si ca in schimb de fiecare data cand ma duceam la copil in vizita acasa la domiciliu sotiei, sotia ma santaja, spunandu-mi ca nu o sa mai imi vad copilul vreo doi ani, timp in care copilul o sa ma uite, daca nu accept sa imi vad copilul doar 2 weekenduri si sa mergem o data la notariat sa incheiem pe 2 weekenduri.
Acelasi tratament mi-l dadea si mama soacra, iar tatal socru suna, in timpul vizitei mele si tipa sa vina politia sa ma ia, pt ca aveam indrazneala sa cer sa stau in alta camera cu copilul, pe parcursul vizitei mele la domiciliu sotiei.
Ba mai mult, influenta copilul cand eram in vizita la el, bagandu-se mereu in joaca noastra.
eu stateam cu copilul si cu mama soacra si cu sotia in o singura camera de 10 metri patrati, fiind supravegheat intens.
Eram infractor deodata, nu mai eram tatal copilului meu.
Pt toate cele relatate am dovezi solide : inscrisuri si inregistrari.
Mizeriile astea s-au intamplat tim de 3 luni, pana la ordonanta presidentiala, cand sotia de frica mi-a facut un program cu copilul, printr-o intelegere, adica: eu am 8 zile pe luna de stat cu copilul, iar ea sta restul.
In continuare sotia are servici de 9 ore pe zi, iar mama soacra face eforturi disperate sa vina din alt oras, pt a o ajuta, sau daca nu poate trimite bona.
Pt tot ce scriu aici am dovezi solide.
Problema este ca eu cu sotia suntem in instanta de fond acuma, iar singura ei dorinta este de a indeparta copilul de mine iarasi, prin faptul ca cere din nou judecatorilor sa se revina la 2 weekenduri pt mine, cu toate ca are o pensie alimentara mai mult decat generoasa, singurul ei scop este sa indeparteze copilul de mine, care acum are 2 ani si 4 luni.
Singura ei motivatie este ca acesta s-a atasat mult de mine si bunicii paterni si ca plange si striga " vreau la tati acasa" de fiecare data cand i-l duc pe programul ei.
Vreau sa depun o plangere penala pt santaj emotional aplicat si repetat.
Unde pot sa fac asta? Daca va fi luata in seama sau vor zice procurorii ca este doar " o simpla cearta in familie"?
Avocatul meu imi tot zice ca sotia s-ar putea plange in instanta despre acest aspect si ca mi-ar dauna in obtinerea unui program bun cu copilul.
Are dreptate sau nu?
A bagat-o si pe mama in spital vreo 2 saptamani, fapt pt care are acte( doveditoare din cauza stresului si al traumei provocate de despartirea brusca de nepot)
Ce sa fac?

Buna ziua,
Va rog sa imi raspundeti daca ati intalnit un caz asemanator si cum s-a terminat?
Sunt un tata pe cale de divort,cu sotia care si-a parasit domiciliu de 2 luni de zile,adica domiciliul fiind casa parintilor mei si mi-a luat si copilul de 1 an si 6 luni, care are domiciliul tot in casa parintilor mei.
Sotia a plecat sa traiasca cu copilul in casa parintilor ei , casa care este in acelasi oras.
Acolo mai domiciliaza si fratele ei care este stripper in cluburi de noapte.
Va dati seama ca acesta vine cu prietenii serile,fumeaza,bea,s.a.m.d..
Ce pot sa fac si ce sanse am in a imi recupera copilul pe cale legala?
Ce sanse am sa pot obtine autoritate parinteasca completa, in situatia in care acest copil a fost crescut in casa parintilor mei, are domiciliul tot aici, iar sotia are un program la servici de la ora 11:00-20:00 zi de zi, iar parintii sotiei domiciliaza in alt oras decat cel in care domiciliaza sotia si cu mine,deci nu pot fi de nici un ajutor real.
mentionez ca acest copil isi are domiciliu in casa parintilor mei,la fel ca si sotia care este plecata de 2 luni,cu copil cu tot.
Mai adaug ca sotia nu s-a prezentat la mediatorul angajat de mine si nu intentioneaza sa o faca.
Eu si cu sotia suntem casatoriti de aproape 1an si discutiile au intervenit intre noi, pentru ca aceasta din urma nu avea grija de copil,lucru care poate fi confirmat si de pediatru.
Deci divortul probabil se va pronunta din culpa comuna.