avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1036 soluții astăzi
Forum Activitate claudiuleasing

Activitate claudiuleasing

Buna ziua. Am un leasing imobiliar persoana fizica, sotia cotitular din 2008. Datorita problemelor, suntem nevoiti sa predam casa in baza viitoarei legi a darii in plata. Este vorba de locuinta familiei. In cazul in care se va promulga legea darii in plata, dorim sa o predam in cursul lunii ianuarie.
Insa avem foarte multe clauze abuzive in acest contract, in baza carora am platit timp de 8 ani foarte multi bani necuveniti.
As dori sa stiu , daca dupa predarea casei mai pot sa actionez firma de leasing in judecata pentru recuperarea sumelor respective.
Darea in plata imi poate bloca dreptul de a mai cere returnarea sumelor achitate in baza clauzelor abuzive?
Ce am considerat eu clauze abuzive:
- dobanda fixa pentru primii 5 ani de contract 2008-2013 calculata dupa formula Euribor la 5 ani + marja. Problema e ca nu exista Euribor la 5 ani, iar euriborul calculat de dansii in aceasta perioada a fost de 5,5%, in conditiile in care incepand cu ianuarie 2009, euriborul a ajuns la 0,5%.
- dupa foarte multe insistente de a mi se schimba dobanda din una fixa in una variabila, in 2012, dupa 4 ani se face un act aditional unde se stipuleaza ca euriborul este variabil, indicator euribor la 3 luni dar cu pas de 0,25%, adica daca modificarile euriborului sunt de pana in 0,25% nu mi se modifica dobanda. Avand in vedere ca euriborul a tot scazut, in prezent fiind cu minus, nu am beneficiat de scadere trimestrial ci la 12-15 luni cand se depasea pasul impus. Tot atunci au crescut unilateral marja.
Credeti ca acestea sunt abuzuri?

Multumesc frumos.