avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriela123456

Activitate Gabriela123456

Răspuns la discuția Casatorie cetatean tunisian
Cei de la ambasada mi-au transmis ca nu pot elibera, acest certificat putand fi procurat doar din Tunisia.
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Casatorie cetatean tunisian
Buna ziua,
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Problema este ca acest certificat de nastere (extrait de naissance) expira curand, intrucat are valabilitate 3 luni. Deci in momentul in care ne-am casatori, acest certificat de nastere ar fi deja expirat si nu are posibilitatea de a se intoarce in tara sa natala prea curand. Sa inteleg ca nu ne putem casatori daca acest certificat expira intre timp? Multumesc.
Buna ziua. Doresc sa ma casatoresc cu un cetatean tunisian care se afla pe teritoriul Romaniei cu viza de studii. Din tara sa natala i s-au eliberat actele necesare (certificatul de celibat si extrait de naissance) pe care trebuie sa le prezinte la Ambasada Tunisiei din Romania. Acolo am inteles ca i se vor elibera alte documente necesare casatoriei, pe baza actelor mentionate mai sus. Problema este ca in momentul casatoriei acel extrait de naissance va fi expirat deja (are valabilitate 3 luni si este luat de la inceputul lunii octombrie). Este asta o problema? Trebuie ca acel document din tara sa natala sa fie inca in termen de valabilitate in momentul oficializarii cununiei? Sau nu este nicio problema atata timp cat avem celelalte documente emise de catre ambasada?
Va multumesc foarte mult si astept cu nerabdare rasunsul dumneavoastra.