Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie cetatean tunisian
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie cetatean tunisian

Buna ziua. Doresc sa ma casatoresc cu un cetatean tunisian care se afla pe teritoriul Romaniei cu viza de studii. Din tara sa natala i s-au eliberat actele necesare (certificatul de celibat si extrait de naissance) pe care trebuie sa le prezinte la Ambasada Tunisiei din Romania. Acolo am inteles ca i se vor elibera alte documente necesare casatoriei, pe baza actelor mentionate mai sus. Problema este ca in momentul casatoriei acel extrait de naissance va fi expirat deja (are valabilitate 3 luni si este luat de la inceputul lunii octombrie). Este asta o problema? Trebuie ca acel document din tara sa natala sa fie inca in termen de valabilitate in momentul oficializarii cununiei? Sau nu este nicio problema atata timp cat avem celelalte documente emise de catre ambasada?
Va multumesc foarte mult si astept cu nerabdare rasunsul dumneavoastra.
Daca aveti adeverinta de la ambasada si aceea este valabila tot 3 luni, de aceea nu mai este necesara o alta adeverinta. Sa aveti grija ca pe langa adev. de cutuma de la ambasada viitorul sot are nevoie si de certif. de nastere supralegalizat, viza trebuie sa fie valabila pana la casatorie si de asemenea sotul va da si o declaratie la notar.[ link extern ]
Buna ziua,
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Problema este ca acest certificat de nastere (extrait de naissance) expira curand, intrucat are valabilitate 3 luni. Deci in momentul in care ne-am casatori, acest certificat de nastere ar fi deja expirat si nu are posibilitatea de a se intoarce in tara sa natala prea curand. Sa inteleg ca nu ne putem casatori daca acest certificat expira intre timp? Multumesc.
Din pacate nu. Certificatul de nastere este un act obligatoriu. Sa solicite altul prin ambasada.
Cei de la ambasada mi-au transmis ca nu pot elibera, acest certificat putand fi procurat doar din Tunisia.
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Imi pare rau! Din pacate de la aut.romane nu se poate solicita absolut nimic, fiind cetatean strain.